ЈЕВАНЂЕЉЕ ДАЛО ОДГОВОР: Нема дилема око поста
ДА ли су они који посте, бољи људи од оних који то не чине, не може да буде дилема,јер је разрешена још у Јеванђељу пре 2000 година
В. Митрић
Ову вечиту дилему и камен спотицања у народу, особито на почетку сваког поста, као последицу површног поимања суштине хришћанства и живота у вери, разрешио је Господ Христос у јеванђелској причи О митару и фарисеју, каже за „Новости“ протођакон др Љубомир Ранковић из е шабачке СПЦ
- Два човека уђоше у храм да се моле Богу, фарисеј и цариник... Фарисеј говораше: Боже, хвала ти што нисам као остали људи, или као овај грешни цариник... постим два пута у недељи, дајем десетак од свега што стекнем. А цариник стајаше у дну храма, бијући се у прса говорећи: Боже милостив буди мени грешноме! Кажем вам, цариник отиде оправдан доме своме а не фарисеј. Јер сваки који узвисује себе понизиће се, а који себе понизује узвисиће се“ (Лука, 18, 9-14).
Пост је, истиче наш сагпворник,“ превасходно духовни подвиг“.
- Посно јело је средство, а не циљ -наглашава др Ранковић. - Свети Епифаније Кипарски позвао на ручак Светог Илариона и припремио печено пиле. Епифаније одби речима: Опрости брате, од кад се замонаших не једох ништа заклано. Епифаније рече: А ја, од кад се замонаших никад не легох у постељу, док све не опростих противницима својим. Задивљен Иларион узврати: Твоја врлина, свети човече, већа је од моје! В. Митрић
Један светитељ рече другом: Никад ме сунце не виде да једем. Смирено узврати овај други: Никад ме сунце не виде да се гневим на ближњега свога. Брате, рече први, твоја врлина већа је од мога поста.
Све ово илуструје суштину живота у вери. Има хришћана који не једу месо али „једу џигерице“ својих ближњих. Суштина поста је смирење, трпљење, праштање, добра дела, нежност и брига за своје најближе. Ако је то тешко и недостижно, онда пробајмо ово: Срдачан поздрав, благ осмех, мио поглед, топла реч, раширене руке и срце према нашим ближњим. То је вредније од хиљаду постова. Бог од нас тражи срце: Сине дај ми срце своје!... и додаје: Милости хоћу а не жртава!
- Уздржање од мрсне и јаке хране јесте лек за утишавање телесних страсти, које су извор обести, гнева, беса, насиља, похоте сваке врсте -поручује наш сагорник. - Дакле, победа духа над телом. Рвање са собом. Борба и победа духовног над телесним у себи... Силазак у себе, трагање за собом, сусрет са собом у себи. Ко сретне себе у себи, више је него да је срео анђела, кажу свети оци Цркве.
И порука, коју др Ранковић, упућује на крају је:
- Телесно пости, а врлином и добротом душу гости!
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (1)