У ПОМОРАВЉУ ОКО 500 ПОЉОПРИВРЕДНИКА ВЕЋ ОБУЧЕНО ЗА ПРАВИЛНУ ПРИМЕНУ ПЕСТИЦИДА Без "хемије" нема квалитета

Зорана Рашић
Зорана Рашић

11. 01. 2026. у 20:00

НА територији локалних самоуправа из Поморавског округа, који "покрива" Пољопривредна саветодавна и стручна служба (ПССС) у Јагодини, кроз обуке за правилну употребу пестицида - што је законска обавеза за све који купују ова хемијска средства - досад је прошло око 500 домаћина.

У ПОМОРАВЉУ ОКО 500 ПОЉОПРИВРЕДНИКА ВЕЋ ОБУЧЕНО ЗА ПРАВИЛНУ ПРИМЕНУ ПЕСТИЦИДА   Без хемије нема квалитета

Фото: З. Рашић

Крајем минуле године, три узастопне едукације ове врсте одржане су у Параћину, а од половине новембра било их је и у Ћуприји, Јагодини и Свилајнцу. Велики број пријављених забележен је и у Деспотовцу и у Рековцу, па ће потребна знања ускоро стећи и тамошњи пољопривредници.

Марко Манојловић, саветодавац за заштиту биља из поменуте ПССС, подсећа да су обуке једнодневне и да се после предавања организују провере знања. На крају, полазници добијају потврду уз коју могу да купују "хемију" у пољопривредним апотекама, док им Управа за заштиту биља на кућну адресу не достави сертификат.

- Пољопривредна саветодавна и стручна служба из Јагодине недавно је у Параћину отворила своју испоставу. У тамошњој канцеларији раде три колегинице које су се специјализовале за заштиту биља - подсећа Манојловић, наглашавајући да су овакве едукације драгоцене не само за произвођаче, већ и за суграђане који купују поврће и воће.

Обуке ће бити организоване и током ове године, а заинтересовани би требало да се пријаве ПССС. На подручју средњег Поморавља активно је око 16.000 регистрованих газдинстава, па је јасно да ће овај посао потрајати, јер без употребе заштитних хемијских средстава нема ни квалитетног производа. Зато се формирају групе од по тридесетак полазника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: Доделити му статус савезне државе САД

ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"

АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.

12. 01. 2026. у 21:16

СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача

СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача

НАУЧНИЦИ упозоравају на озбиљан еколошки ризик од напуштене америчке војне базе Камп Сенчури, познате као „град под ледом“, коју је случајно поново открио НАСА-ин радар 2024. године дубоко испод леденог покривача Гренланда.

10. 01. 2026. у 15:43

Коментари (0)

ШТА ЗНАЧИ ФАХРЕТА? Турчин Брени открио значење имена: Мислим да оцртава моју праву личност