И ЛЕСКОВЧАНИ У СОМБОРУ: Ретроспектива у оквиру фестивала стрипа и фантастике
ДЕСЕТИ "Сомборски фестивал стрипа и фантастике" отварила је ретроспективна изложба о три деценије рада лесковачке школе девете уметности "Никола Митровић Кокан".
Фото Школа стрипа
У Музеју Подунавских Шваба, до 25. маја, пред публиком ће бити најзначајнија достигнућа једне од најстаријих, још активних школа стрипа на Балкану, а поставку је приредио сценариста и предавач из града на Ветерници Марко Стојановић.
- Сомборци ће моћи да виде плакате изложби и фестивала, које је Лесковачка школа стрипа организовала у земљи и иностранству, или је на њима гостовала. Ту су и издања која је објавила, као и бројна освојена признања, јер смо у наш град донели више од стотину награда из области стрипа, илустрације и карикатуре. Истовремено, кроз нашу школу прошло је више од 2.000 деце, од којих су данас многи интернационално познати цртачи стрипа, академски сликари и графичари, илустратори, аниматори, рестауратори, архитекте, гејм и концепт дизајнери, мајстори тетоваже... - нагласио је Стојановић који је и гост поменутог фестивала.
Подсећа и да је Лесковачка школа стрипа, током претходних 30 година, била организатор безмало стотину изложби, те представљала српски стрип у Румунији, Албанији, Северној Македонији, БиХ, Црној Гори, Бугарској, Грчкој, Румунији... али и у Музеју стрипа у Бриселу. Објавила је и двадесетак стрип-издања - посебно се истичу "Вековници", "Бескрвни" и "До пакла и назад" - и организовала 11 међународних конкурса за стрип-каиш, намењених ученицима основних школа. Не заборављају ни седам јавних часова стрипа на отвореном, организованих у више лесковачких осмолетки.
фото: И.Митић
Рекордери
ЛШС "Никола Митровић Кокан" позната и као организатор најстаријег фестивала девете уметности у овом делу Европе - Балканске смотре младих стрип-аутора. Ту традицију започела је три године после свог оснивања 1995, а и прошле године је, поново, оборила сопствени рекорд, јер је окупила 3.121 излагача из 83 земље, са шест континената. Како је оценио британски стрип-теоретичар Пол Гравет, то је чини најмасовнијом манифестацијом ове врсте на свету.
Препоручујемо
ЈОШ САМО ТРИ ДАНА: У Свилајнцу истиче рок за пријављивање за бесплатне програме
17. 02. 2026. у 13:37
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.
17. 02. 2026. у 20:01
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"МАМА, ЈА ИМАМ РАК": Славица Ђукић Дејановић о борби за живот сина јединца - сам себи дао дијагнозу
"ДУШАН ЈЕ сам себи дао дијагнозу"
16. 02. 2026. у 19:12 >> 19:12
Коментари (0)