ЗАШТИТИТИ СИМБОЛ СТАРОГ ЛЕСКОВЦА: Нарушен изглед амбијенталне целине Шоп Ђокићеве куће

Игор Митић
Игор Митић

23. 04. 2025. у 12:42

Како би се амбијентална целина Шоп Ђокићеве куће у Лесковцу, објекта из 19. века који је симбол овог града, вратила у првобитно стање, Завод за заштиту споменика културе у Нишу израдио је сепарат мера које треба предузети, укључујући и начине и услове под којима може да се мења изглед објеката у заштићеној зони.

ЗАШТИТИТИ СИМБОЛ СТАРОГ ЛЕСКОВЦА: Нарушен изглед амбијенталне целине Шоп Ђокићеве куће

фото: И.Митић

После савезничког бомбардовања, 1944. године, Лесковац је готово потпуно срушен, па је од некадашњег изгледа града, који је важио за један од најразвијенијих привредних центара Краљевине Југославије, мало тога преостало. У месту, које су некада красиле виле богатих индустријалаца, каквих није било ни у Београду, сада доминирају грађевине из доба социјалистичке изградње.

Шоп Ђокићева кућа је један од најстаријих заштићених објеката културе у Србији, од 1949. године, и има статус непокретног културног добра од великог значаја. У њој je живела породица власника у периоду између 1820. и 1946. године, када је национализована и већим делом додељена новим власницима, да би је локална самоуправа касније откупила и обновом јој вратила некадашњи изглед.

фото: И.Митић

- Сепарат Завода за заштиту споменика културе из Ниша, који је прошле године објављен у лесковачком Службеном гласнику, не односи се само на Шоп Ђокићеву кућу, већ и на њено окружење и простор Масариковог трга. Он се односи и на кућу Мице Боке, Влајчићеву кућу, Тонкићеву палату, као и на све околне локале укључујући и занатски центар, саграђен почетком деведесетих година, примерено архитектури Шоп Ђокићеве куће. У сепарату је побројан сваки од објеката и локала, шта је то што треба предузети како би се вратили у првобитно стање и под којим условима може да се мења њихов изглед – објашњава Небојша Димитријевић, директор Народног музеја у Лесковцу.

фото: И.Митић

Како би допринели очувању културног наслеђа дела старе трговачке чаршије, некада познате и као Панађуриште, сугестије Завода разматраће и у Туристичкој организацији Лесковац(ТОЛ), јер је Шоп Ђокићева кућа њено седиште од оснивања 1995. године. Ту обавезу имају и власници и закупци свих, у сепарату побројаних, објеката и локала који су, мимо правила, променили изглед фасада, столарије, кровова, истакли рекламе и вршили доградњу на начин непримерен амбијенту у којем се налазе.

КУЋА ЛЕСКОВАЧКОГ ТРГОВЦА

Кућу који сви знају као „Шоп Ђокићева“, купио је од Турчина Ђока Стојановић Шоп, а од његовог сина Димитрија, према попису из 1878. године, ова породица је променила презиме у Шоп Ђокић. Ђока Шоп био је један од најпознатијих лесковачких чорбаџија и трговаца у време Турака, а богатство његове породице се умножавало и у периоду између два рата. Значајан део прихода ове породице долазио је и од издавања бар десетак локала у центру града.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ФЕНОМЕНАЛНИ БОНУСИ ДОБРОДОШЛИЦЕ - ИЗАБЕРИТЕ ОМИЉЕНИ