КРУГ ЗАГОНЕТКИ ЈОШ НЕ ЗАТВАРА: Славко Бован из Кикинде је најмлађи добитник награде за животно дело Енигматског савеза Србије
ВИШЕ је неоспорних чињеница које потврђују да је Славко Бован из Кикинде (64) један од најбољих енигмата у Србији. Последња у низу је награда за животно дело коју му је прошле године доделио Енигматски савез Србије (ЕСС). Најмлађи је у овој лиги интелигентних којем је указана оваква част.

Фото: Р. Шегрт
Зато у шали каже да би могао да добије и дуплу, ако поживи као колеге које су раније заслужиле ово признање, јер су сви имали више од седам и по деценија живота. Ни ово није немогуће ако му Свевишњи и херцеговачки камени гени подаре дуг век.
- Двадесет трећи сам добитник те награде и далеко најмлађи. Оваква признања у свим областима обично се дају онима на крају каријере, али мени се, ето, догоди раније. Иако ми је признање веома драго и значајно, имам намеру да још дуго састављам и решавам загонетке - каже мајстор за укрштенице, анаграме и ребусе.
Победничке пехаре, награде и признања осваја дуже од 40 година, откако се бави енигматиком. Ни број им не зна. Проглашен је за најбољег и у Босни и у Србији. Иако је до сада објавио сигурно око 70.000 загонетки, скромност га зауставља на нижој цифри, па каже 50.000. Дипломирани је правник по образовању, запослен у градској администрацији у Кикинди, али је у овом граду познатији као аутор укрштеница, победник телевизијских квизова и новинар. На север Баната дошао је пре нешто више од 30 година и енигматику подигао на ниво популарности.

Фото: Р. Шегрт
Заслужан је за поновно повезивање енигмата из региона. Пре 13 година у овом граду је окупио око 100 изванредних енигматичара из бивше Југославије. Био је то њихов први сусрет након распада те велике земље. Те, 2012. године, он и његове колеге из Хрватске, Словеније, Босне и Херцеговине, Македоније, Румуније и Србије решавали су "мамутску скандинавку" дугу 160 метара. Две године раније Кикинда је била место рођења "мамутске укрштенице", дуге 60 метара, са чак 18.000 поља.
- "Мамутску скандинавку", најдужу укрштеницу на свету, саставила су 122 аутора из 12 земаља, на 18 језика. Имала је више сегмената, повезаних преко појма "кикиндски мамут" - преноси Бован јединствени догађај у Кикинди и енигматици.
Рођен у Мостару, где је дипломирао право, први посао добио је у Сарајеву, али не због те дипломе, већ је плату зарадио на укрштеницама.
- Енигматика ми се давно увукла под кожу, а постала професија са 26 година, када сам почео да радим у сарајевском енигматском листу "Орбис". Радни век правника планирам да завршим наредне године, а енигматски круг се још не затвара - каже Бован.
Аутор је радијских и телевизијских квизова, али и првог и јединог енигматског часописа који је излазио у овом граду - "Разбибриге".
- Прва два, три броја била су издање латиничних "Кикиндских" новина, а онда су излазиле самостално. Штампали смо 12 бројева - сећа се Славко Бован.
Најенигматскији град
- КИКИНДА је најенигматскији град у нашој замљи. На Балкану је јачи само Широки Бријег у Херцеговини, који има четири велика имена, а ми три. Пре мене, награде за животно дело од ЕСС добили су Илија Станчул (87), први велемајстор енигматике у некадашњој СФРЈ и Златан Пупезин (83), аутор прве "осмосмерке" објављене у Србији, у часопису "Еурека". Као ђаку асоцијација на Кикинду нису ми били ни цреп ни брашно, већ Илија Станчул - искрен је Бован.
У Кикинду је дошао због рата, а са овим градом у којем му је већ живела сестра, повезала их је, опет - ко други него енигматика.
- На такмичењу сам освојио прво место, а награда је била путовање у Беч. Пошто сам завршавао факултет и ишао на екскурзију, путовање у Аустрију поклонио сам сестри. Она је на том путу упознала жену из Кикинде која јој рекла да велика месна индустрија ПИК тражи дипломираног ветеринара. Сестра се тако овде запослила, удала и стекла породицу. Када је касније избио рат у Босни, са супругом која је била трудна до зуба, дошао сам и ја - казује животопис.
Бован је победник многих телевизијских квизова. У једном је пре више година, са екипом Кикинде, као главну награду, граду донео санитетско возило.
- На "Невесињској олимпијади", која траје неколико дана, од 52 дисциплине најпопуларније су коњичке трке, а одмах иза њих је квиз. Осам пута сам био у финалу, са три противника. Освојио сам три златне, два сребрне и три бронзане медаље - набраја успехе.
А један од највећих је, ипак, четворогодишњи унук Лука, који већ испољава дедине склоности. Уместо мајице, за поклон из Мостара више воли сликовнице и бојанке. И деда је као основац, од првог хонорара за ребус, купио књигу Албера Камија "Странац".
Клуб успешан на такмичењима
БОВАН је пре десет година основао и Енигматски клуб "Кикинда", који је најуспешнији на такмичењима. Чланови су из наше земље, али и других држава. Тренутни председник клуба је Вања Томашев. Редовно окупљају колеге на "Енигматским данима лудаје".
- Два пута смо у Хрватској били други, што је велики успех, јер они имају јаке екипе, а и језик нам се, ипак, мало разликује - каже Бован.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)