НА ПЕРЈУ ЈОШ ИМАЈУ ТРАГОВЕ ЛЕПКА: Нелегалан полигон за хватање птица певачица у Пуковцу код Дољевца

Љиљана Прерадовић

11. 04. 2025. у 06:15

У АТАРУ села Пуковац у општини Дољевац, орнитолози Друштва за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС), открили су нелегалан полигон за хватање птица певачица лепљивим мамцима, са десетак наменски постављених клопки.

НА ПЕРЈУ ЈОШ ИМАЈУ ТРАГОВЕ ЛЕПКА: Нелегалан полигон за хватање птица певачица у Пуковцу код Дољевца

ФОТО:ДЗППС Иштван Балог Корнелија Карајовић

Захваљујући брзој и одлучној реакцији инспектора МУП, Јединице за сузбијање еколошког криминала, починиоци су, како истичу у ДЗППС, приведени и против њих су поднете кривичне пријаве.

Код починиоца је пронађено више од 30 јединки чешљугара и конопљарки које су ухваћене у природи и које су још увек на свом перју имале трагове лепка. У двориштима су имали и активне клопке за хватање птица, у народу познате као "капани".

Када је са птица скинут лепак, после прегледа стручњака Завода за заштиту природе Србије, пуштене су назад у природу.

- Хватање птица певачица је распрострањено широм Србије, према прикупљеним подацима, годишње се ухвати скоро 100.000 птица, што је изузетно штетно по популацију птица певачица - истиче Слободан марковић, орнитолог ДЗППС. - Хватање лепком је некако карактеристично за сам југ наше земље, што је и најокрутнији начин хватања птица, јер јако често долази до трајних повреда ухваћених јединки.

Један од примарних разлога за овакво хватање птица, како предочавају у ДЗППС, јесу трговина и материјална добит, иако су цене јединки ухваћених птица ниске и најчешће се крећу у распону од неколико стотина динара. Најугроженије су обично строго заштићене врсте птица из породице зеба, међу њима најчешће чешљугари, конопљарке, чишци, зимовке и зебе.

Наменски сајт - "Последњи лет"

КАКО би смањио случајеве незаконитог хватања птица и олакшао грађанима да то открију, ДЗППС је покренуо и наменски сајт "Последњи лет" на којем се може сазнати више о различитим начинима страдања птица и да се пријаве случајеви.

Хватање строго заштићених дивљих птица зарад држања у кавезима и незаконите продаје је, упозоравају у ДЗППС, кривично дело за које прети казна затвора до три године, док према Правилнику о одштетном ценовнику за утврђивање висине накнаде штете проузроковане недозвољеном радњом у односу на строго заштићене и заштићене дивље врсте, казне за хватање птица певачица, и то из породица зеба, износи до 30.000 динара по јединки.

- Последњих година смо сведоци све чешћег процесуирања оваквих случајева и верујемо да ће оваква ефикасност Јединице за сузбијање еколошког криминала допринети да интензитет ових нелегалних активности полако опада - закључује Марковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (0)

ЧЛАН БЕНДА ДНК МЕЂУ ОСУМЊИЧЕНИМА ЗА ПОЖАР У КОЧАНИМА: Чак 40 дана био на интензивној нези, ево како је сада