СПОМЕН-ПАРКУ ЗАСЛУЖЕНИ ТРЕТМАН: Краљевчани планирају наставак уређења „Гробља стрељаних 1941.“ (ФОТО)

Горан Ћировић

01. 04. 2025. у 21:49

„Гробље стрељаних“ у Краљеву посвећено невино стрељаним цивилима октобра 1941. године после вишедеценијског немара и небриге, минулих година постепено добија третман какав заслужује и најзад постаје место сећања и дубоког поштовања према жртвама фашистичког злочина.

СПОМЕН-ПАРКУ ЗАСЛУЖЕНИ ТРЕТМАН: Краљевчани планирају наставак уређења „Гробља стрељаних 1941.“ (ФОТО)

Г.Шљивић

Као први корак, још претпрошле године комплекс је ограђен, потом је ангажовано и физичко-техничко обезбеђење, док је за ову годину планиран наставак детаљног уређења које уз завршетак капеле, подразумева и увођење видео-надзора, замену ограде и мобилијара.

Г.Шљивић

 

- За пројекат Завода за заштиту споменика културе у Краљеву који се односи на уређење „Гробља стрељаних“ Министарство за рад, запошљавање, социјална и борачка питања издвојило је осам милиона динара, а уз додатна средства кја ће се обезбедити из градског буџета, поменути радови требало би да буду завршени до 14. октобра када се обележава Дан сећања на стрељане - каже Милош Милишић, помоћник градоначелника Краљева.

Г.Шљивић

 

Комплекс „Гробља стрељаних“, Краљевчанима више познат ка Спомен-парк, пројекат је познатог архитекте Спасоја Крунића и његовог колеге Драгутина Ковачевића, и започет је још седамдесетих година прошлог века, али ни до данас није у потпуности завршен. Саграђен је у знак сећања на око 2.300 недужних цивила које су, у знак одмазде, за само неколико октобарских дана 1941. зверски стрељали фашистички окупатори. Током минуле деценије било је неколико иницијатива да Спомен-парк добије амбијентални изглед какав заслужује. Све се, међутим, на крају завршавало само на речима, па се Краљевчани искрено надају да се то неће и овог пута десити.

Г.Шљивић

 

СПОМЕН-ВАГОН

ИСТОВРЕМЕНО са уређењем „Гробља стрељаних“, увелико се размишља и о реконструкцији или замени девастираног спомен-вагона у непосредној близини који је својевремено горео и у пожару, иако он по замисли архитекте Крунића није саставни део овог меморијалног комплекса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?

ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.

06. 01. 2026. у 12:49

БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник

БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.

06. 01. 2026. у 14:39

АКО ВАМ АУТО ПРОКЛИЗА: Савет аутомобилисте који може спасити животе - како безбедно возити по СНЕГУ

АКО ВАМ АУТО ПРОКЛИЗА: Савет аутомобилисте који може спасити животе - како безбедно возити по СНЕГУ

ЧЕДОМИР Бркић објаснио је како возачи треба да правилно очисте аутомобиле након снежних падавина, али и како да возе, управљају и понашају се у саобраћају.

05. 01. 2026. у 19:27

Коментари (1)

Стручност, поверење и хумани приступ пацијентима је стуб здравства