ПРИКАЗ КАРАНОВЦА У 19. ВЕКУ: У краљевачком музеју представљена двотомна књига „Попис становништва 1863.“
На територији Карановца и околине, даншњег Краљева, 1863. године живело је укупно 37.875 становника, од којих 1.500 управо у чаршији Карановац, показују двогодишња истраживања сабрана у два тома књиге „Попис становништва 1963. године 1-2“ чији су аутори др Бојана Миљковић Катић, виши научни сарадник Историјског института у Београду и Немања Трифуновић, кустос краљевачкг музеја.

Народни музеј Краљево
Како се могло чути на представљању овог издања у Народном музеју у Краљеву, реч је о приређеним историјским изворима првог реда – попису људства, непокретности и прихода из 1863. за територију Карановца, Карановачкиог среза и села ван њега, значајним за демографску, привредну и друштвену историју Србије у 19. веку.

Народни музеј Краљево
- За време друге владавине кнеза Михала Обреновића, 1863. вршила се централизација државне управе и промена пореске политике. Дотадашње опорезвање, такозвана главница као главни порез, мењало се порезом на имућност, односно на имовину и приходе. Министар финансија Коста Цукић, рођен у Карановцу, предложио је измену закона о порезу који је подразумевао попис становништва. Тако је, управо попис из 1863. најстарија, комплетно сачувана евиденција становништва у Србији са пописом мушкарца, жена, деце и стараца, њихвог имовног стања и приходма од делтности којом су се бавили - каже историчар Немања Трифуновћ, коаутор књиге.

Г.Шљивић
Према његовим речима, тадашње сеоске општине чинили су централно и села која су му гравитирала. Општина Лађевачка са Лађевцима, Обрвом и Цветкама тада је имала чак 1.700 становника, око 200 више и од чаршије Карановацаж. У већа села спадао је и Лазац који је припадао Трнавском срезу, као и Општина Крушевичка са селима Рибница, Готовац, Ковачи и Жича.
- Верујем да је ово издање важан историјски извор за историчаре, заљубљенике у историју и истраживаче прилика у Србији тог времена – додаје Трифуновић. - Осим тога, свакоко ће бити и од велике помоћи онима који желе да сазнају више о свом породичном пореклу.
ДЕМОГРАФИЈА
- Занмљиво је када се погледа попис из 1863. за област Гокчанице, Брезне и села студеничког среза Орља глава, Милићи и Мланча. Тада су ту биле настањене такозване породичне задруге које су бројале и по 30 чланова у оквиру једног домаћинства – нглашава историчар Трифуновић. - Та планинска села, са рубних подручја данашње територије Краљева, 162 године касније готово су празна, буквално сведена на једноцифрен број домаћинстава.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)