Филмски живот села Глоговац: Талентовани младић из околине Јагодине снимио документарац о свом завичају
АЛЕКСАНДАР Јевтић, двадесетдвогодишњак из околине Јагодине, завршио је снимање документарног филма који носи назив његовог родног места - прво синеастичко остварење у Србији које је посвећено једном - селу.
FOTO: Жељко Петровић
Документарац назван "Глоговац", чији је Јевтић аутор, редитељ и сценариста, обухвата комплетну историју истоименог места - од настанка до данас - а овековечене су и све његове знамените личности, па и локалне анегдоте. Свему је, сазнајемо, претходила година и по истраживања, током којег је млади стваралац податке прикупљао по манастирима и црквама, у Завичајном музеју и Историјском архиву у Јагодини, а највише их је, каже, добио од самих мештана, из њихових својеврсних приватних архива.
Породица
ПРЕ две године, Александар је написао књигу "Плоча" и снимио филм под истим именом, посвећен историји породице Јевтић - од првог познатог претка, са фокусом на прадеду који је остварио завидну музичку каријеру, као текстописан, композитор и певач. У његову част, лане је покренуо и фестивал изворне музике "Дани Животија Јевтића".
- Док сам био дете, нисам имао одакле да учим о свом вољеном завичају, па сам лане најпре написао књигу "Село Глоговац код Јагодине", а онда одлучио да снимим и филм. На тај начин не само да сам овековечио родно место и будућим генерацијама олакшао сазнавање, да на једном месту нађу све што их интересује - објашњава Јевтић, наводећи да је најважнија овдашња знаменитост мост на Морави, саграђен још 1897, који и данас представља симбол села.
Незаобилазно је, надаље, и коло глоговчанка, најистакнутији културни симбол, настао 1968. Аутори су Александров прадеда Животије Јевтић и познати саксофоноста Момчило Обреновић.
Што се тиче познатих личности родом из Глоговца, мештани се поносе знаменитим српским архитектом Момиром Коруновићем који је пројектовао зграду Маршалата, Поште, бројне цркве у Србији - међу којима је и она у Глоговцу - али и осмислио бројне споменике, попут оног на Мачковом камену
- У филму глуме Љиљана Стјепановић, Марко Стојановић и Борка Томовић, који су се радо одазвали мом позиву, на чему сам им неизмерно захвалан. Тренутно монтирамо снимљени материјал, план је да укупно трајање не премаши 45 минута, а премијера би требало да буде уприличена средином године - закључује Александар Јевтић.
Препоручујемо
СНЕГ У ЗАПАДНОЈ СРБИЈИ: Ево каква је ситуација у Чачку, Лучанима, Ивањици...
08. 01. 2026. у 16:02
ДВОСТРУКО СЛАВЉЕ: Краљевчки ОK Техничар прославио Божић и свој 16. рођендан
08. 01. 2026. у 15:36
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
КАКО ИЗГЛЕДА ЖИВОТ У НАЈХЛАДНИЈЕМ МЕСТУ НА СВЕТУ? Село у којем се аутомобили не гасе, телефони не раде, а деца иду у школу на –50°C
ПРОСЕЧНА температура у граду зими пада на -58 степени Целзијуса...
07. 01. 2026. у 18:20
Коментари (0)