ГРИП И У ПЧИЊСКОМ ОКРУГУ: Потврђена оба типа вируса
Епидемиолог Завода за јавно здравље у Врању др Слађан Станковић каже за "Новости" да је на основу обрађених узорака и лабораторијски потврђено присуство грипа у Пчињском округу.
Фото Ј. Стојковић
Од укупно седам узорака које је ЗЗЈЗ послао „Торлаку“, резултати анализа су потврдили присуство оба типа вируса грипа, односно типа А и Б.
- Сматрам да није реч о неуобичајеној појави за ово доба године, те наглашавам да упркос тренду пораста оболелих, најважније је да се не бележе тежи облици болести. Пораст респираторних инфекција је такође присутан, међутим, није свака респираторна инфекција грип – каже др Станковић.
Очекује се пик грипа, нарочито након повратка деце у школске клупе.
Подаци Института за јавно здравље “Батут” показују да је у сезони надзора 2024/2025. први лабораторијски потврђен случај инфекције вирусом грипа регистрован у 40. извештајној недељи са територије Шумадијског округа (тип А (Х1пдм09).
Од почетка сезоне надзора 2024/2025. у Републици Србији вирус грипа је лабораторијски потврђен на територији Шумадијског округа, града Београда, Средњобанатског, Јужнобачког, Јужнобанатског, Севернобанатског, Западнобачког, Моравичког, Браничевског, Пиротског, Златиборског, Нишавског, Колубарског, Мачванског, Рашког, Расинског, Борског, Подунавског и Пчињског округа.
До сада су лабораторијски потврђени вируси грипа тип А (Х1пдм09), АХ3, А нетипизирани и тип Б.
Препоручујемо
ЛЕТЊИ РАСПУСТ У СМЕДЕРЕВУ КОРИСТЕ ЗА АДАПТАЦИЈУ ШКОЛА: Нови кров у Економској школи
18. 06. 2026. у 14:33
СКУПШТИНА СМЕДЕРЕВА О РАДУ ЈАВНИХ ПРЕДУЗЕЋА: Дата сагласност на измене планова пословања
18. 06. 2026. у 13:42
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)
Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.
16. 06. 2026. у 12:22
ШЕФ НЕМАЧКЕ ВОЈСКЕ ИЗДАО ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ: Ево када ће нас Русија напасти, морамо бити спремни за борбу
НЕМАЧКА мора да се припреми за руски напад до 2029. године, или чак и раније, изјавио је шеф немачке војске за Политико.
11. 06. 2026. у 16:23
УКРАЈИНА - ЗЕМЉА КОЈА НЕСТАЈЕ: Страшно - објављено колико сада имају становника! Руске процене црне, западне ништа "светлије"
УКРАЈИНА се тренутно суочава са оним што демографи називају "демографском катастрофом".
15. 06. 2026. у 22:12
Коментари (0)