ТОПЛОТНИ ТАЛАСИ И ЗДРАВЉЕ: У Параћину одржана радионица ЕКОС-а

Зорана Рашић
Зорана Рашић

13. 09. 2024. у 17:10

ИЗУЗЕТНО високе температуре овог лета подсећају нас на то да су климатске промене већ дешавају, а то је тема којом се у Параћину нарочито бави удружење грађана Еколошки образовни центар (ЕКОС).

ТОПЛОТНИ ТАЛАСИ И ЗДРАВЉЕ: У Параћину одржана радионица ЕКОС-а

Фото: Фејсбук/ЕКОС

Тим поводом у сали Технолошке школе у том граду одржана је радионица „Топлотни таласи и здравље људи“ у оквиру пројекта „Климатске промене и ми“ са сврхом унапређења разумевања топлотних таласа и њихових последица. Радионици су присуствовали ученици и њихови професори.

На температурне „пикове“ посебно су осетљива деца, труднице, старије особе и хронични болесници, објаснио је присутнима предавач др Милош Матић, педијатар.

- Будући да постоји тренд глобалног загревања и пораста температуре, биће у будућности више све дужих топлотних таласа, па сматрам да су радионице овог типа неопходне јер смо сведоци да то није само пука прича. Последице топлотних таласа могу бити, између осталог, исцрпљеност организма, сунчаница, па и топлотни удар, док индиректно имамо чешћу појаву екстремних догађаја попут суша, поплава, олуја...

По речима Анђелке Милановић из ЕКОС-а, минули дуготрајни врели талас скренуо нам је пажњу на то да смо сви у проблему кад су у питању климатске промене, па је циљ пројекта да обавести грађане какве евентуалне последице би могли да очекују са аспекта утицаја на здравље и животну средину.

- Битно је да смо припремљени на такве ситуације и да имамо спремен одговор – закључила је она.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИСЕЛ И НАТО СЕ ОВОМЕ НИСУ НАДАЛИ Руска одлука дрма Европу: Бригада маринаца посатаје дивизија на вратима ЕУ (ВИДЕО)

БРИСЕЛ И НАТО СЕ ОВОМЕ НИСУ НАДАЛИ Руска одлука дрма Европу: Бригада маринаца посатаје дивизија на вратима ЕУ (ВИДЕО)

ВОЈНО-политичка ситуација између Русије и европских држава улази у фазу опасне ескалације. Москва је изненада донела одлуку да постојећу 336. гардијску бригаду морнаричке пешадије, стационирану у Калињинградској области, реорганизује и подигне на ниво дивизије.

30. 12. 2025. у 20:45

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.

20. 12. 2025. у 09:41

Коментари (0)

МИ СМО ДЕЦА ОБИЛИЋА, НЕ КОПИЛАД ГРУХОЊИЋА Објављена антиблокадерска химна о победи православља над Пицулиним слинама (ВИДЕО)