ПОГЛЕД У СВЕМИР ИЗ ЦЕНТРА ПАРАЋИНА: Отворена изложба „Изнад неба“ Александра Ђорђевића (ФОТО)
ПОГЛЕД усмерен ка небу и кад се изађе из детињства ретка је појава, а кад се у специфичним животним приликама то опет деси, настане изложба астрофотографија попут поставке „Изнад неба“, коју Параћинци могу да погледају на платоу у центру града, код зграде Регионалног иновационог стартап центра.

Фото: З. Рашић
У питању је прва самостална изложба суграђанина Александра Ђорђевића, наставника спорта и физичког васпитања, који се већ неколико година својом струком бави у Кини, а астрофотографија му је постала пасија за време епидемије ковида, када је у овој земљи било на снази једно од најдрастичнијих „закључавања“.
Изложбу чини 36 фотографија звезданог неба, планета најближих Земљи, Млечног пута, али и објеката такозваног дубоког свемира – сазвежђа, галаксија, маглина.... Да би свој рад учинио савршеним, Ђорђевић је куповао специфичну опрему намењену снимању свемира, о о чему је, након синоћног званичног отварања поставке, љубитељима фотографисања неба и космоса говорио на трибини у просторијама РИСЦ-а.
- Имао сам срећу да сам за време пандемије успео да се вратим на посао у Кину септембра 2020. године, али то је било време депресије због карантина, па сам изабрао баш тада астрофотографију као изазов, јер ако нисам могао физички да се крећем, могао сам бар погледом да се усмерим ка свемиру – објашњава Ђорђевић због чега је почео „да слика“ небо.

Фото: З. Рашић
Кад је у питању опрема за астрофотографију, она зависи од типа фотографије. Александар најчешће снима дубоки свемир, али такође ужива и у пејзажу звезданог неба. За пејзажну астрофотрогафију може да се користи и обични мобилни телефон ако онај ко га држи зна шта ради – тврди Ђорђевић.
- Са друге стране, за снимање објеката у свемиру неопходан је мали телескоп који је апокоригован да може да рендерује све те боје и светлост која долази са великих даљина. Иначе, могуће је сликати и чак неким широкоугаоним камерама, али онда неће бити детаља.
До сада је наш саговорник снимао већи број свемирских објеката у нашој галаксији које је могао да фотографише са места на ком је у том тренутку био, а чињеница је да на јужној Земљиној хемисфери може да се види много више објеката него на северној, попут Карине небуле (маглине), која се једино јужно од екватора види.
За постављање иначе једне од ретких изложби астрофотографије у Параћину побринуо се Филип Стефановић, члан параћинске Фото-групе „Арт тим“, а уједно и кустос-археолог Завичајног музеја у Параћин. Организацију ове изложбе, поред „Арт тима“ и Завичајног музеја, потписује још параћински РИСЦ.
На отварању поставке, поред аутора и Стефановића, публици се обратила и в. д. директорка Музеја Стефаниа Вељковић.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)