ОЧУВАНА СЛАВА МАНАСТИРА ПЕТРУША: Одржан 18. Саборнародних игара и изворног ставралаштва у Забреги
САБОР народних игара и изворног стваралаштва у Забреги одржан је на дан славе манастира Петруша, 30. јула. Народ се окупио и овог пута у близини манастирске цркве посвећене Светој Великомученици Марини, Огњеној Марији или Марији Петрушкој. Тако светитељку у овом крају називају. Преподневној служби присуствовали су и мештани околних села који су до богомоље стигли из правца Поповца и Буљана.
Фото: Друштво Петрус
Могли су то јер су вредни чланови Друштва "Петрус" зимус рашчистили, уредили и обележили око пет километара прилазних стаза. Након јутрења, ко је желео, захватио је лековиту воду из оближње пећине у кањону.
Фото: Друштво Петрус
Сабор народних игара и стваралаштва "Света Огњена Марија Петрушка", 18. по реду, почео је молитвом, а настављен по подне, када су домаћини угостили дванаест културно-уметничких друштава из различитих крајева Србије. Први су стигли фолклораши из Трстеника и припадници Војске из касарне у Крушевцу. Они су за све на сеоском игралишту, у знак гостопримства, кували у казану војнички пасуљ.
- Зидање манастира почело је отприлике између 1346. и 1355. године. Тада је властелин жупан Вукослав из Требиња, на позив цара Душана, дошао на Петрус. Забележено је да је градња Петруше завршена кад и градња манастира Раваница, 1371. Огњена Марија, како се сматра, била је заштитница утврђења Петрус и градска слава, а како је Петруша подно града, посвећена је тој светитељки - прича, за "Новости", Вучковић.
Цркву нагризао "зуб времена"
ХРАМ посвећену Св. Огњеној Марији нису рушили Турци него "зуб времена", тврди Владан Вучковић. Ипак, доста је очувана. Конзервација је рађена седамдесетих година прошлог века. Светиња је затим заштићена и проглашена спомеником културе од великог значаја, као и цела Петрушка област.
Додаје да је окупљање народа почело још тада испод цркве која се налази на неприступачној стени на око седам метара изнад реке. Посебно је занимљиво да је зидана по узору на Хиландар, због чега ју је Феликс Каниц описао као јединствену и најлепшу цркву у Србији. Вучковић објашњава да је манастир живео отприлике до краја шеснаестог века.
Препоручујемо
МАН'ТЕ СЕ РАДАРА: Протестни успон око 200 учесника на Гудурички врх, највиши у Војводини
23. 03. 2026. у 19:05
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)