ОБЕЛЕЖИЛИ ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА: Представљање књига Лингвистичке секције у параћинској библиотеци

Зорана Рашић
Зорана Рашић

23. 02. 2024. у 13:41

УЧЕНИЦИ другог и четвртог разреда Технолошке школе, чланови Лингвистичке секције, са професорком српског језика и књижевности Зорицом Ивановић били су гости Библиотеке „Др Вићентије Ракић“ у Параћину поводом Међународног дана матерњег језика.

ОБЕЛЕЖИЛИ ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА: Представљање књига Лингвистичке секције у параћинској библиотеци

Фото: НБ "Др Вићентије Ракић"

Професорка Ивановић је присутнима представила рад лингвистичке секције коју са великим успехом води, а која је недавно поново постала државни првак на републичком такмичењу.

Резултат заједничког рада су „Фреквенцијски речници школске лектире” у три књиге и „Лингвистички огледи средњошколаца” у две књиге, чији је издавач управо параћинска библиотека.

У фреквенцијским речницима су обрађене књиге „Вечити младожења” Јакова Игњатовића, „Писмо Харалампију” Доситеја Обрадовића, „Кад су цветале тикве” Драгослава Михаиловића, проза Боре Станковића, „Корени” Добрице Ћосића. Сва поменута дела се налазе у програму лектире за средњошколце.

Фото: НБ "Др Вићентије Ракић"

Кад је реч о „Лингвистичким огледима средњошколаца”, последње издање је специфично због обраде граматичких појмова на примерима романа „Корени” Добрице Ћосића и „Белешке једне Ане” Моме Капора, као и због пружања јединственог лингвистичког погледа на насловнице некадашњег параћинског гласила „Билтен”, објаснила је професорка Ивановић.

На предавању је такође било речи о нашем матерњем језику и важности његовог очувања.

А како је рекла директорка Библиотеке Биљана Дреноваковић, ова установа има одличну сарадњу са свим школама параћинске општине.

- Професорка српског језика Зорица Ивановић је добитница много награда и ауторка је  више књига чији смо ми издавачи. Библиотека као установа културе заузима значајно место у очувању матерњег језика, а задатак сваког од нас је да негује лепоту матерњег језика,  негујући тако сопствени културни и национални идентитет.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО Захарова упутила мистериозну поруку Западу

"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".

01. 11. 2025. у 19:52

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Коментари (0)

НАДА МАЦУРА ПОТПИСАЛА УГОВОР СА МИТРОВИЋЕМ Понуда је била добра