МЕНАЏМЕНТ ЗДРАВСТВЕНОГ ЦЕНТРА У ВРАЊУ ПОКРЕНУО ИНИЦИЈАТИВУ КОД РЕСОРНОГ МИНИСТАРСТВА: Болници име по Јустину Поповићу

Јелена Стојковић

18. 01. 2024. у 05:00

УКОЛИКО ресорно Министарство прихвати предлог менаџмента, Здравствени центар у граду под Пржаром могао би да понесе име "Јустин Поповић", по овдашњем свецу.

МЕНАЏМЕНТ ЗДРАВСТВЕНОГ ЦЕНТРА У ВРАЊУ ПОКРЕНУО ИНИЦИЈАТИВУ КОД РЕСОРНОГ МИНИСТАРСТВА:   Болници име по Јустину Поповићу

Здравствени центар у граду под Пржаром, Фото Ј. Стојковић

- Испоштовали смо процедуре и нисмо имали дилему око имена. Примера ради, Хируршки блок се и даље зове "нови хируршки блок", Болница нема име, као ни Дом здравља, а обједињавањем здравствених услуга имамо "болницу под једним кровом" - каже директор др Саша Ђорђевић.

Подсетимо, владика Јустин, чије је световно име Благоје Поповић, новоканонизовани је српски светитељ. Био је архимандрит манастира Ћелије, доктор теологије, професор Београдског универзитета и духовник. Рођен је у Врању, 6. априла 1894, похађао деветоразредну београдску Богословију. Током Великог рата, бива мобилисан у "Ђачку чету" при војној болници у Нишу, а касније се - заједно са војском и свештенством - повлачио преко Албаније. У Скадру, од патријарха Димитрија добија монашки постриг и постаје Јустин. Касније, у Атини, докторира теологију, па предаје најпре у битољској Богословији, а од 1934. и на Богословском факултету Универзитета у Београду. Током Другог светског рата боравио је у многим манастирима, а по ослобођењу су га ухапсили комунисти... Касније је у манастиру Ћелије код Ваљева провео више од три деценије, а упокојио се 7. априла 1979.

У центру Врања, њему у част, већ постоје црква и Свеправославни центар који носе његово име.

Фото: Ј.С.

Tekst potpisa

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио

ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.

05. 06. 2025. у 17:05

ПЛАНИРАМ СВОЈУ САХРАНУ Водитељка о тешкој болести

"ПЛАНИРАМ СВОЈУ САХРАНУ" Водитељка о тешкој болести

ЗВЕЗДА ријалити емисије „The Real Houswives of Beverly Hills“ и водитељка Теди Меланкамп (43), суочава се с тешком болешћу. Оперисала је тумор на мозгу, али се болест проширила и на плућа. Теди је открила да њен отац, рок легенда Џон Меланкамп (73), већ планира њену сахрану.

15. 06. 2025. у 21:19

Коментари (0)

НАКОН КРАХА ВЕЗЕ СА БАСТИЈАНОМ, СРЕЋУ ПРОНАШЛА ПОРЕД МИЛИОНЕРА: Ана није прва коју је фудбалер оставио због друге