МАНАСТИР РУДЕНИЦА СВОЈЕВРЕМЕНО ОТКРИО ЧУВЕНИ ПУТОПИСАЦ ФЕЛИКС КАНИЦ: Порта препуна трагова зулума

С.БАБОВИЋ

08. 01. 2024. у 09:45

МАНАСТИР Руденица код Александровца, светињу из 15. века, Европи је открио Феликс Каниц. Чувени путописац је, остављајући запис о цркви Светог Илије - унутар манастирског комплекса - напоменуо и да писаних података о градњи, једноставно, нема!

МАНАСТИР РУДЕНИЦА СВОЈЕВРЕМЕНО ОТКРИО ЧУВЕНИ ПУТОПИСАЦ ФЕЛИКС КАНИЦ: Порта препуна трагова зулума

Foto:Dom kulture Aleksandrovac

- На основу осликаних портрета Стефана и Вука Лазаревића верује се да је црква настала између 1402. и 1405. - записао је Каниц о манастирском комплексу који је српским верницима и те како добро био познат.

Историју дугу шест векова обележили су стална борба за веру и бројни тајновити елементи прошлости. Тако су радници 1959, прекопавајући земљиште за манастирски виноград, случајно открили покољ верујућих Жупљана - пронашавши чак 18 ровова са костима.

Заслужници

РУДЕНИЦА је споменик културе од великог значаја. Више пута је обнављана, а последњих година за то су најзаслужнији монахиња Марта, мештани, верни народ и Епархија крушевачка.

Верује се да их има још, а монахиња Марта, која брине о манастиру, испричала је својевремено да се дешава да читав врт мирише, као да миомиришу мошти страдалника...

- У порти, источно од олтара, данас лежи велика камена плоча, чији текст обавештава да су овде сахрањене кости бројних жртава турског зулума, почињеног током неке манастирске свечаности - напомиње Адам Стошић, хроничар Крушевца и околине.

Више детаља о том страшном догађају дао је славни епископ жички Николај Велимировић, чијом заслугом је манастир обновљен, 1936. Штампа је извештавала о литургији поводом освештавања храма, спомињући да је владика посебно истакао догађај из прошлости, када су верници "протерани од Копаоника"...

- Турци су посекли сав тај народ: и жене, и нејаку децу, па су потом запалили цркву. Ретко је наћи гробље тако велико, као гробље код овог манастира - навео је у беседи епископ Николај.

Необична је и прича о ктиторству овог манастира. По сачуваним записима, подигао га је Вукашин, властеник деспота Стефана, заједно са супругом Вукосавом. Њихове фреске су на јужном зиду цркве, поред приказа деспота Стефана и његовог брата Вука, на западном зиду.

Још једна специфичност ове богомоље је у томе што су фреске посвећене деспоту Стефану, а не Исусу Христу. Грађевина, иначе, припада моравској школи, има сажети триконхос са једном куполом, те каменом пластиком на прозорима и порталу. Иако је манастир дуго био у рушевинама, многе фреске су очуване...

- Целокупан живопис радио је сликар Теодора, који је записао своје име на зиду у олтарском делу цркве - забележио је 1959. јеромонах Хризостом, тадашњи старешина манастира Руденица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

БОРИО САМ СЕ ЗА ЖИВОТ, ЊИХОВ БЕС ЈЕ БИО СВЕ ВЕЋИ И ВЕЋИ: Никола Роквић је једва извукао живу главу 25. дана ходочашћа (ВИДЕО)