ОСАМ ДЕЦЕНИЈА ПОНОСНО НОСЕ БАРЈАК СЛОБОДЕ:После 42 дана опсаде Краљево је крајем новембра 1944. године ослобођено од окупатора (ФОТО)
НАКОН троипогодишње окупације током које су немачки фашисти починили бројне злочине над невиним становништвом и исцрпљујућих борби за ослобођење града на Ибру, једне од најтежих у оквиру завршних окршаја за ослобођење Србије и Југославије у Другом светском рату, Краљево је 29. новембра 1944. године коначно дочекало слободу.

Народни музеј Краљево
Здружене јединице Народно ослободилачке војске Југославије (НОВЈ) и совјетске Црвене армије су након 42 дана опсаде, у ноћи између 28. и 29. новембра коначно прешле Ибар и ушле у опустошени град, стратешки веома важан у повлачењу немачке војске из Грчке. Управо због тога су окупатори и подигли мостобран око Краљева у дужини од око 35 километара, а немачке јединице, концентрисане у граду и околини, бројале су између 20.000 и 30.000 војника.

Народни музеј Краљево
- Ослобођењем Ниша и Београда онемогућено је повлачење немачке Групе армија "Е" из Грчке правцем Солун-Скопље-Ниш-Београд, а како је једини могући правац остао долинама Ибра и Западне Мораве, Краљево је добило важан стратешки положај. Услед таквог развоја ситуације немачки командант је издао наређење у којем се налагала одсудна одбрана Крагујевца, Краљева и Чачка - каже историчар архивиста Дарко Гучанин, директор Народног музеја у Краљеву.
Према његовим речима, прве борбе започеле су 16. октобра 1944. године окршајима мањег интензитета СС дивизије "Принц Еуген" са јединицама 3. српске бригаде НОВЈ код Чукојевца, а значајнији сукоби почињу 22. октобра.
- Интензивне боре трајале су до 2. новембра, али су виталне саобраћајне комуникације за евакуацију Групе армија "Е" остале под немачком контролом. Мостобран је био веома добро утврђен, а сем тога, Црвена армија није дејствовала онолико амбициозно колико су Немци предвиђали. Главнина људства и борбених ефектива Црвене армије задржала се у операцији ослобађања Београда, а потом су све њене јединице, осим 68. стрељачког корпуса, премештене на будимпештанско-бечки правац, док је тежиште борбених дејстава јединица НОВЈ пренето на Сремски фронт - појашњава Гучанин.

Народни музеј Краљево
Након успешног извлачења главнине немачке Групе армија "Е" из Македоније и са Косова и Метохије, краљевачки мостобран је после 17. новембра године изгубио свој значај.
- Већ 25. новембра немачке трупе су започеле повлачење и рушење објеката у Краљеву и околини. Немачко повлачење из самог Краљева почело је 27. новембра. Тог и следећег дана вођене су борбе на прилазима граду, а предвече 28. новембра ослободиоци су стигли до десне обале Ибра, док су јединице Црвене армије пружале интензивну артиљеријску подршку. У ноћи између 28. и 29. новембра ослободиоци су ушли у град - наглашава директор Народног музеја у Краљеву.
Тадашњи житељи Краљева су 29. новембра дочекали први дан у слободи. Одмах наредног дана, ослободилачка војска је са народом одала пошту стрељанима у масовној одмазди фашиста октобра 1941.
Краљево је ослобођење дочекало уз огромне људске и материјалне губитке, без зграде погодне за смештај војске, болнице, школа и јавних установа. Приликом повлачења 34. армијски корпус немачке војске је разорио железничку инфраструктуру, аеродром и сва важнија постројења.

Народни музеј Краљево
- Наша је дужност и обавеза да се са великим поносом и поштовањем сећамо херојских дела и жртава храбрих српских и руских бораца који су после великих борби 1944. године коначно унели барјак слободе у окупирано Краљево - поручује др Милан Матијевић, председник Друштва за неговање традиције ослободилачких ратова "Јово Курсула".

Г.Шљивић
Ослободиоци
У БОРБАМА за ослобођење Краљева на страни ослободилаца су учествовале 223. дивизија 68. корпуса 3. Украјинског фронта Црвене армије и 2. пролетерска дивизија 14. корпуса НОВЈ сачињена од 4. црногорске бригаде, 3. и 6. српске бригаде и поново основаног 2. одреда "Јован Курсула" састављеног углавном од локалних становника. Касније, 14. новембра, пристигле су и јединице 25. дивизије. Јединице НОВЈ бројале су око 5.700 бораца, док је црвеноармејаца било око 5.000.

Г.Шљивић

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)