УНЕСКО ПОЗВАО БОРКА ПЕТРОВИЋА: Параћинац, најбољи професор на свету, на свечаности у Паризу (ФОТО)

Зорана Рашић
Зорана Рашић

17. 11. 2023. у 19:25

ПАРАЋИНСКИ професор енглеског језика Борко Петровић вратио се из Париза, где је на позив Унеска и Варки фондације присуствовао додели награде „Global Teacher Prize“ и новчане награде од милион долара најбољем наставнику света за прошлу годину.

УНЕСКО ПОЗВАО БОРКА ПЕТРОВИЋА: Параћинац, најбољи професор на свету, на свечаности у Паризу (ФОТО)

Фото: Приватна архива

То је најпрестижнија светска награда у образовању, а Петровић је позван као добитник награде „Global teacher award“. Свечаност је организована 8. новембра, објашњава најпознатији и најугледнији професор у Србији.

 - Варки фондација додељује ову награду од 2014. године, а овог пута је то урадила у сарадњи са Унеском који је том приликом лансирао свој годишњи извештај о положају наставника у свету. Поводом тог извештаја, на бини су се нашли министри образовања из Јужне Африке, Финске и Индонезије. Они су говорили о борби са недостатком наставничког кадра, што ће у будућности постати глобални тренд судећи по истраживању и извештају Унеска. Иначе, свих десет финалиста такмичења  на бину је након панел дискусије позвао чувени глумац Стивен Фрај, а победница је Сестра Зеф из Пакистана.

Како најбољи наставник света и добитник сродне награде „Global teacher award“ објашњава, она ће добијених милион долара у наредних десет година улагати у пројекте у својој земљи.

- Победница се издвојила по хуманитарном раду и борби за права девојчица и жена у Пакистану. Након доделе те награде присуствовао сам свечаном пријему, где сам имао прилику да причам са Зеф и другим финалистима такмичења, те да покренем сарадњу на неким пројектима од заједничког интереса. Победницу је сутрадан примио и председник Француске Емануел Макрон, а ја сам у Паризу остао до Дана примирја и био на церемонији прославе код Тријумфалне капије на Јелисејским пољима. То је велика част за мене лично, али и за Параћин и Србију.

 Наставничку каријеру Борко Петровић је започео у ОШ „Стеван Јаковљевић“ у Параћину, а сада још предаје и у тамошњој Гимназији. Први пут је награђен 2017. године, када је изабран за „најбољег едукатора Србије“, а затим су се признања низала једно за другим. Најбољи наставник на простору бивше Југославије постао је 2019,  када је освојио и националну награду „Teacher prize“.

Годину дана касније био је кандидат за награду „Global Teacher Prize“, да би 2022, освајањем награде „Global teacher award“ ушао у малобројну групу најбољих наставника света.

Ове године је добио Златну плакету Општине Параћин и добитник је такође „Сведочанства о доброти“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама

"ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ" Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама

ЗАМЕНИК председника Савета безбедности Русије и председник странке Јединствена Русија Дмитриј Медведев оптужио је данас западне земље да организују протесте и мешају се у изборне процесе других земаља да би одржале своју доминацију.

31. 07. 2025. у 17:01

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАТАЛИЈА СЕ УДАЛА У ГАНИ: У почектку је било тешко - шта јој је у новом дому најтеже пало

НАТАЛИЈА СЕ УДАЛА У ГАНИ: У почектку је било тешко - шта јој је у новом дому најтеже пало

НАТАЛИЈА Сакадо из Санкт Петербурга, бивша професорка енглеског језика, одлучила је да свој живот из корена промени када се због љубави преселила у Гану. Данас живи са супругом и двоје деце у Акри, а кроз своје искуство приближава свакодневицу једне европске жене у афричком окружењу.

02. 08. 2025. у 07:40

Коментари (0)

ВРЕМЕ ЈЕ И ЗА ОДЛАСКЕ: Звезда остала без голмана