БОРОВНИЦА РАЂА ИЗ САКСИЈА: Завршена берна на платнажама Ивана Гагића, економисте из Параћина
УЗГОЈ боровнице у Србији постаје све интересантнији, али је започињање производње прави изазов - и финансијски, и у смислу знања - а међу малобројним произвођачима је и Иван Гагић (40) из Параћина, дипломирани економиста на доброј позицији у оближњој Цементари.

фото: З. Рашић
На његовој ограђеној плантажи - одмах уз регионални пут ка Јагодини, преко пута Индустријске зоне у Змичу, по свему налик најмодернијима у Холандији, Немачкој, Француској, Пољској... - свих 2.100 биљака је у саксијама. Међусобно су удаљене до 90 центиметара, међуредни размак је око два и по метра, а ту су још противградна мрежа, те аутоматизовано управљање наводњавањем и прихраном. Технолог редовно прати засад и за сваку биљку је програмирано колико током дана добија воде, а колико хране. Ђубриво до саксија стиже путем капљача и прихрана се одмах коригује, у складу са променама на биљкама...
- Мало је плантажа боровнице које се напајају струјом из обновљивих извора енергије, а нама соларни панели производе струју за покретање пумпи - објашњава Иван који се пре непуне четири године упустио у овај подухват, определивши се за гајење у саксијама, па сада има 2.100 садница сорте дјук, у трећој години вегетације.
Његове боровнице сазревају половином јуна, а берба се завршава током десетак дана јула. Са десетак радника и приносом од килограм и по по биљци, управо је окончао другу сезону бербе, која се обавља ручно и сукцесивно - како бобице сазревају. И, са засада на 65 ари комплетан род већ је завршио у хладњачи једног откупљивача у Крушевцу, одакле ће пут тржишта у Србији, Европи и Русији.
- Овим начином садње, оптималан род од три и по килограма по стаблу постиже се после четврте године, када би требало да имамо и до седам тона у сезони. Иначе, Холанђани су пионири у оваквом узгоју и тврде да бу биљка, по постизању пуног рода, још бар наредну деценију требало да даје свој максимум. Нажалост, нема банака које хоће да прате заснивање мањих плантажа, а због скромних површина нема ну услова за добијање средства из европских фондова. Штавише, као и лане, откупљивачи су на почетку бербе понудили прихватљиву цену, од 5,5 до шест евра, али је она крајем јуна пала на мање од три по килограму, што је потпуно неисплативо за инвестицију која би требало да се врати за пет година. Оптимална цена је око пет евра - закључује Гагић, наводећи да су зато многи боровничари су били у искушењу да плод оставе неубран, или да га прераде у сок, јер се не исплати плаћати бераче и ђубриво.
Како каже, у Србији још увек не постоји плантажа боровнице у саксијама која је старија од 4 до 5 година, тако да нема упоредивог искуства. Ово је заиста новитет, мада интересовање воћара за боровницу све више расте и поред тога што нема банака које хоће да прате заснивање мањих плантажа, а због површине, нема услова ни за конкурисање за ИПАРД кредите из европских фондова.

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ПРИВАТНО НАСЕЉЕ: Славни музичар масовно гради на Златибору - комплекс од 17 зграда, а њему и партнеру две куће
"ИМАО сам апартман на Златибору који сам продао и тај новац сам уложио у овај пројекат. Имам викендицу на Кокином Броду, а то је ближе Златару. То је заправо породична кућа, супруга ми је одатле родом. Имам жељу да живим на Златибору. Богу хвала, ауто-пут полако стиже тамо. Дођем данас за Београд, увече свирам, а пошто ми до Ужица треба два сата, сутрадан с породицом кулирам у шуми."
07. 05. 2025. у 19:11
Коментари (1)