ФРЕСКЕ У ПУСТИЊИ БЛИСТАЈУ ВЕЋ ЧЕТИРИ ВЕКА: У манастиру под Јаблаником код Ваљева обележен јубилеј - 400 година од његовог живописања
У МАНАСТИРУ Пустиња, најстаријем и по многима најлепшем у ваљевском крају, обележено је 400 година живописа, са више од 370 квадратних метара фресака.

Манастир Пустиња, Фото Епархија ваљевска
Јединствена богомоља под Јаблаником, у кањону реке Јабланице, недалеко од Ваљева, посвећена Богородици, међу многобројним фрескама пажњу привлачи и оном на којој је Свети Јован Крститељ, позната по називу Свети Јован Крилати, коју одликују тачне пропорције, изузетан колорит, лакоћа и прозрачност, а по лепоти је пореде са чувеним милешевским "Белим анђелом"!
По једној верзији, градња цркве везује се за 14. век и краља Драгутина, а по другој, то је била рударска богомоља Немањића. Ктитор је био јеромонах Јоаким, а црква је подигнута око 1600. године. Игуман Јанићије Битојевић ангажовао је светогорске зографе Јована и Николу, који су унутрашњост храма, западну фасаду и нишу на северном делу осликали од 15. марта до 25. јуна 1622. године...
- Живот је стално пулсирао у овом манастиру, а он цео заједно са високим боровима стреми ка небу - рекао је поводом јубилеја др Дарко Танасковић, професор и дипломата.
- Свако ко дође у манастир мора да зна да је постојање оваквих светиња, њихово стремљење ка небу, завет који не смемо да изневеримо. Поглед у небо са овог места, где вековима бије једно огромно и страшно снажно хришћанско срце, у ствари је поучан за све нас. Овај манастир даје нам свевремену и симболичку лекцију, спој је прошлости, садашњости и будућности.

Феска Светог Јована, Фото Епархија ваљевска
Танасковић је Пустињу први пут посетио 1994, пред одлазак за амбасадора у Турској. Та посета, каже, била је за њега охрабрење, подстрек, ослонац током не лаких година дипломатског службовања у време ратовања у БиХ, кризе на Косову, агресије НАТО.
Историчарка уметности Наташа Кристић из Ваљева казала је:
- Фреске су настале у време кад је било веома важно бранити Србију и непосредно након обнављања Пећке патријаршије. Оне су посебан раритет и тражиле су своје место у утемељењу српског националног бића. Манастир је у временима након градње и осликавања безброј пута пострадао. Велики број фресака и данас захтева бригу, љубав и потребу да им вратимо сјај у ком су некад настајале...

Проф. др Дарко Танасковић, Фото Б. Пузовић
СВЕДОЧАНСТВО
НАРОДНА легенда каже да је најмлађи од тројице браће Немањића највише труда принео и саградио ову светињу чији фрескопис пуни четири века свог постојања - каже епископ ваљевски Исихије. - Ова светиња је необориво сведочанство не само нашег историјског постојања, већ и непоколебљиве наше везаности за будуће царство Христа Бога.

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ИНЦИДЕНТ НА ЕВРОВИЗИЈИ: Албански навијачи напали Принца, у групу навијача улетело обезбеђење
ПРЕДСТАВНИК Србије на Евровизији у Базелу, Принц од Врање завршио је прву пробу у Базелу, која је протекла веома бурно
08. 05. 2025. у 16:27
Коментари (0)