ОТКОСИ СТАРОГ БАНАТА: Одржани "Жетелачки дани" у селу Мужља код Зрењанина
МАНИФЕСТАЦИЈА "Жетелачки дани" у селу Мужља код Зрењанина, одржана је по 39. пут, уз народне игре, традиционалне ношње, звук изворних музичких инструмената и старе обичаје на њиви.
Фото: Град Зрењанин
Оштре косе и алат су обележје Баната и мађарског живља, којим је претежно насељена Мужља.
Уз песму и игру свих генерација Културно-уметничког друштва "Петефи Шандор", учеснике "Жетелачких дана" пригодном беседом поздравио је градоначелник Зрењанина Симо Салапура. Бројним гостима, међу којима су били потпредседница Народне скупштине Србије Елвира Ковач идиректор Педагошког завода Војводине Јанош Пушкаш, домаћин је био Ервин Палатинуш, председник Савета Месне заједнице Мужља.
- Све ове старе обичаје, навике и традицију, требада баштинимо, да чувамо и негујемо, а то успешно раде организатори ове манифестације и ја им се на томе захваљујем, јер то је сјајна промоција Мужље - нагласио је градоначелник Зрењанина.
ЖЕТЕЛАЧКИ ДОРУЧАК
НЕПОСРЕДНО пре почетка косидбе, у самом пољу приређен је аутентични фруштук, или жетелачки доручак, уз шунку, сланину, кобасице и друге ђаконије.
На Сунчаном језеру, у Мужљанском риту, на житном пољу, ни ове године није изостало такмичење у косидби жита на традиционални начин, онако како се то у овим крајевима радило вековима, у народним ношњама, ручном косом, која се оштри каменом на специфичан начин. На такмичењу важни су сви детаљи, као што су дужина откоса, начин оштрења косе и слагања покошеног жита.
Пошто се манифестација одржава у славу жетве, жита и хлеба, пре косидбе није изостало ни освећење жита и жетелаца. Такмичарски део био је у другом плану, а најважније је било дружење, добро расположење, богата гастрономска понуда и тамбурашка музика у пријатном амбијенту житних поља.
У оквиру манифестације, одржано је и такмичење у пецању за најмлађе, кувању рибље чорбе, песми и игри фолклорних ансамбала.
Гости из суседства
ПО обичају, домаћим такмичарским екипама прикључили су се и гости из насеља Отелек у румунском делу Баната, из неколико мађарских места, Суботице…
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАЈБОГАТИЈА ПЕВАЧИЦА БАЛКАНА: Маја за годину зарадила 92 милиона и ПРЕСТАЛА ДА ПЕВА на свадбама
ПРЕ тачно три године, певачица је донела изненађујућу одлуку да трајно престане да пева на свадбама.
26. 05. 2026. у 20:30
Коментари (0)