ЗАБРАЊЕНИ ПЕСТИЦИД И ДАЉЕ ТРУЈЕ: У Србији за две деценије отровано више од 2.000 птица, већином заштићених врста
У последње две деценије у Србији је отровано више од 2.000 птица, међу којима су махом ретке и строго заштићене врсте, које су тај статус и добиле управо због чињенице да су стално изложене тој негативној појави, као и криволову.

Фото М. Вучановић
Претпоставка је, међутим, да је реалан број тровања драстично већи, јер многа угинућа и не буду откривена. У нашој земљи се чак 123 врсте птица суочава са ризиком од ишчезавања.
Посебно је алармантно то што се за овај преступ неретко користи "фурадан" - изузетно отрован пестицид, који је још 2014. у нашој земљи забрањен за коришћење. Ипак, на црном тржишту и даље га има, о чему сведочи и један од последњих случајева масовног тровања, који се догодио у атару села Велики Гај, у региону Вршца, када је угинуло девет строго заштићених орлова мишара.
- "Фурадан" у пољопривреди више није толико заступљен, већ се углавном користи за намерно тровање лисица, шакала и других предатора, које паори сматрају штеточинама. Птице углавном страдају као колатерална штета, јер једу те затроване лешеве - објашњава вршачки ренџер Миливој Вучановић. - То је доказ да у нашој земљи још постоје залихе овог пестицида или да, што је још већи проблем, он у Србију константно улази нелегалним токовима. Зато треба да се појача казнена политика, како би људи заиста схватили да више не смеју да га користе.
Немерљиву штету прави и неправилна употреба других отрова, пре свега родентицида, који се користе за сузбијање глодара.
- Ти отрови су легални, али паори не користе прописане количине. Притом, уместо да отров закопавају у рупе, они их расипају по целој њиви. Глодари их поједу и угину на површини земље, а онда њих поједу птице и дивље животиње, тако да је проблем тровања јако широк - истиче заштитар из Вршца Дејан Пантелић.
Статистика каже да се највише тровања догоди у Војводини, али у Друштву за заштиту и проучавање птица истичу да је то само зато што у северној покрајини имају велики број чланова, који су стално на терену, па проналазе угинуле птице.
ГОЛУБАРИ ПРЕТЊА ЗА ГРАБЉИВИЦЕ
ГОЛУБАРИ своје птице мажу разним отровима, како би се отарасили грабљивица које им праве штету у голубарнику. Починиоце је тешко санкционисати, јер ти затровани голубови нису маркирани, па се не може утврдити чији су - указује Алекса Вукићевић из Друштва за заштиту и проучавање птица. - Стално покушавамо да освестимо људе да морају да пусте да се природне ствари дешавају, а соколовима је природно да лове голубове.
Препоручујемо

ПОМОР ЗАШТИЋЕНИХ ВРСТА ПТИЦА: На обалном појасу Тамиша пронађене 64 угинуле животиње
15. 02. 2022. у 07:13

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)