МУКЕ ЗБОГ ДИВЉИХ КОПАЧА: Археолошка налазишта на мети вандала, постављене табле на локалитету Јеринин град
ИАКО је пре пет година Основни суд у Јагодини први у Србији изрекао затворску казну за нелегална археолошка ископавања, хорде "дивљих копача", ловци на благо, опремљени метал - детекторима, не престају да пустоше археолошке локалитете у овом крају.

Фото Завичајни музеј у Јагодини
Осим пљачке и нелегалне трговине антиквитетима преко престижних аукцијских кућа широм Европе, штета коју својим рушилачким активностима наносе на заштићеним и културним добрима немерљива је. Како је вишеслојно утврђење "Јеринин град", на међи атара Старо Село и Доњи Мишевић, једно од најугроженијих археолошких налазишта под заштитом државе, на прилазу локалитету и у зони заштите испод утврђења постављене су две инфо-табле.
- Табле су постављене по инструкцијама полиције, на иницијативу градоначелника Јагодине Ратка Стевановића, уз несебичну помоћ представника Ловачког удружења "Црни врх" и ЈП "Стандард". Будући да садрже одреднице упозорења и забране недозвољених ископавања, чести изговор пљачкаша да нису знали да је у питању локалитет под заштитом, којим се, при хапшењу користе - више не стоји. Ово је само мали корак ка потпунијој заштити локалитета и већем присуству на терену свих чинилаца заштите - оцењује Смиљана Додић, музејски саветник у Завичајном музеју у Јагодини.

АКЦИЈА Инфо-табле у подножју локалитета, Фото Завичајни музеј у Јагодини
Она додаје да на овом богатом налазишту из периода праисторије, антике-ране Византије и раног средњег века, налазе сонде дивљих копача, раскопан локалитет и уништене делове инфраструктуре, али да, нажалост, нико није ухваћен на делу. Двадесетак археолога, колико их је свега запослено у Заводима за заштиту споменика културе у Србији, који су задужени за заштиту целокупног непокретног археолошког наслеђа Републике Србије, који су нам преци оставили у аманет, није довољно да заштите културно благо. Наша саговорница сматра да је то могуће само уз спрегу медија, локалних самоуправа, полиције и мештана.

Фото Завичајни музеј у Јагодини
ПРАВО БОГАТСТВО
УТВРЂЕЊЕ "Јеринин град", каже наша саговорница, археолошки је истраживано од 1985. до 1988. године. Откривени су остаци импозантних бедема утврђења, занатских и стамбених објеката, једнобродне цркве из ранохришћанског периода, много керамичког и стакленог посуђа, предмета од костију, рога и камена, а нађени су и новац и накит. Локалитет је Одлуком СО Светозарево 1985. године проглашен непокретним културним добром и стављен је под заштиту државе. Парцеле унутар самог утврђења су откупљене од грађана, а власништво пренето на Завичајни музеј Јагодина, регионалну установу заштите.
КРИВИЧНО ДЕЛО
ИЗМЕНАМА и допунама Кривичног закона из 2011. године за нелегална археолошка ископавања и коришћење метал - детектора предвиђена је и казна затвора у трајању до пет година. Јагодинска полиција у последњој деценији спровела више хапшења.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)