КАКО СУ ИЗБИЛИ СУКОБИ ИЗМЕЂУ ТИТА И СТАЉИНА: Предавање Срђана Граовца на Jутјуб каналу Културног центра Новог Сада (ВИДЕО)
ПРЕДАВАЊЕ Срђана Граовца на тему „ Oдноси између Тита и Стаљина – узроци сукоба" може се погледати на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.

Срђан Граовац
Комунистичка партија Југославије од самог почетка свог политичког деловања била је устројена по узору на Совјетски Савез. Нико није могао да наслути да би на релацији Москва‒Београд могло доћи до сукоба.
Совјетски Савез био је идеализован као пример успешне изградње новог друштвено-економског поретка, а бољшевичка партија сматрана је примером савршено организоване политичке силе пролетеријата.
Криза у односима две земље започела је 1947. године, а ескалирала је Резолуцијом Инфирмбироа 28. јуна 1948. Међутим, српска јавност па ни високи државни функционери, попут већине министара у влади Јосипа Броза Тита, нису имали увид у детаље сукоба, нити уопште о постојању било каквих несугласица са Москвом.
О томе се у штампи и на телевизији није говорило, такве вести нису објављиване. Само је најужи круг Титових људи био обавештен о стварном стању и о правој природи односа између Тита и Стаљина.

ЈЕДНА ОД НАЈБЛИЖИХ ТРАМПОВИХ САРАДНИЦА ШОКИРАЛА: Ванземаљци постоје, поделићемо истину са народом
ДИРЕКТОРКА националне обавештајне службе (ДНИ) Тулси Габард рекла је да верује у постојање ванземаљаца, али је истакла да мора да буде "опрезна" у вези с оним што износи у јавност, будући да има приступ великом броју поверљивих информација.
06. 08. 2025. у 17:35

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

ИМАО 609 КГ, ДАНАС 68: Невероватно КАКО сад изгледа некад најтежи тинејџер света и други најтежи човек у историји (ФОТО)
ПРЕ више од десет година, име Калид Бин Мохсен Шари из Саудијске Арабије обишло је свет када је постао познат као најдебљи тинејџер на планети, а уједно и други најтежи човек свих времена.
09. 08. 2025. у 12:33
Коментари (0)