ХУМАНОШЋУ СПАСАВАЈУ ЖИВОТЕ: Поводом Светског дана добровољних давалаца крви уручена признања вишеструким даваоцима у Новом Саду (ФОТО)
ПОВОДОМ Светског дана добровољних давалаца крви који се обележава 14. јуна, помоћник градоначелника Новог Сада Александар Петровић присуствовао је пријему за вишеструке добровољне даваоце крви који су у претходној години остварили право на признање за 50, 75 и 100 пута дату крв, као и колективе - добитнике плакете „Широко срце“.

Фото: Прес служба Града
- Свим добровољним даваоцима крви који су овде присутни, као и онима који нису дали довољно пута крв да би се овде нашли и примили заслужена признања, искрено и од срца честитам Светски дан добровољних давалаца крви и захваљујем у име Града Новог Сада, градоначелника Милоша Вучевића и у своје лично име на дугогодишњем и вишедеценијском хуманом доприносу – казао је Петровић.
- Позивам и многе друге појединце и удружења да крену стопама ових људи и дајући крв онима којима је најпотребнија, спасу оно највредније – људски живот. Захваљујући великом броју хуманих грађана, Град Нови Сад има добро развијено и организовано добровљно давалаштво крви чиме је позициониран на место најхуманије средине.

Фото: Прес служба Града
Сарадница за односе са јавношћу Завода за трансфузију крви Војводине Зорица Бјелић захвалила је свим даваоцима крви на њиховој хуманости и несебичности и упутила им честитке поводом овог међународног празника. Она је такође додала да Завод тренутно располаже стабилним залихама крви свих крвних група и да je веома битно да се крв даје континуирано како би било довољно крви за све пацијенте.
Катица Вуксановић, која је до сада дала крв сто пута, је рекла да је први пут крв дала у марту 1982. године и да је хуманост била њена идеја водиља да постигне број од сто давања.
За остварених 100 давања плакету је примило двоје давалаца крви, за 75 давања 12 давалаца, а за 50 давања 35 давалаца. Плакету „Широко срце“ за 2020. годину добило је девет колектива. Присутнима на пријему обратио се и председник Црвеног крста Новог Сада пуковник др Братољуб Бркљача.
Светски дан добровољних давалаца крви службено је установљен од стране Светске здравствене организације као дан рођења проналазача крвних група Карла Ландштајнера, и има задатак да у целом свету синхроним манифестацијама прослави и нагласи значај милиона давалаца крви који добровољно, анонимно и ненаграђено дају крв спасавајући хиљаде живота сваки дан.
Препоручујемо

НАГРАДЕ ВИШЕСТРУКИМ ДАВАОЦИМА: У Лебану обележен Светски дан добровољних давалаца крви
14. 06. 2021. у 15:04

НЕКА СВАКО СРЦЕ КУЦА: Сутра се обележава Светски дан добровољних давалаца крви
13. 06. 2021. у 22:50

ДАЈ КРВ, НЕКА СВА СРЦА КУЦАЈУ: Зрењанин обележава Светски дан добровољних давалаца крви
13. 06. 2021. у 19:55

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)