ЦРНИ ЛЕШИНАР ИЗ КОМШИЛУКА: Орнитолог из Пирота Иван Меденица снимио ретку врсту црног орла

В. ЋИРИЋ

31. 05. 2021. у 06:33

ПИРОТСКИ орнитолог Иван Меденица (на слици) је успео да сними црног лешинара, ретку врсту орла која је у Србији одавно ишчезла.

ЦРНИ ЛЕШИНАР ИЗ КОМШИЛУКА: Орнитолог из Пирота Иван Меденица снимио ретку врсту црног орла

Фото В. Ћирић

Грабљивица коју називају и "небеском крстарицом", или "суп- старешином", већа је и снажнија од белоглавог супа, чија су станишта у кањону Увца.

- Ова врста орла је у Србији виђена само неколико пута. Јединке које се у суседној Бугарској сателитиски прате шаљу сигнал да прелећу подручје Србије, а нарочито предео око Пирота.

Уколико са популацијом у комшилуку све буде у реду, у наредним годинама можемо да очекујемо све већи број јединки и на нашем подручју, али је потребно да уредимо хранилишта и на Старој планини. Иначе, јединка коју смо снимили изнад Белаве је наставила лет ка кањону реке Јерме - каже Меденица, иначе стручни сарадник нишког Завода за заштиту природе, који је птицу снимио са биологом Данилом Панићем.

Фото Приватна архива

После објаве о томе шта је снимио, у Пирот се јавио бугарски колега Емилијан Стојанов и представио комплетну путању лета птице која на себи има одашиљач.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА ПОНОВО БРУЈИ О ИЗЈАВИ ВУЧИЋА: Речи председника о санкцијама ударна вест у руским медијима

РУСИЈА ПОНОВО БРУЈИ О ИЗЈАВИ ВУЧИЋА: Речи председника о санкцијама ударна вест у руским медијима

РУСКА агенција ТАСС преноси као ударну вест изјаву председника Србије Александра Вучића који је рекао синоћ да би, уколико би одлучио да уведе санкције Русији, „издао душу народа“.

06. 05. 2026. у 11:22

Коментари (0)

Сваког дана у 15h нови попусти на путовања