НОВАК ПОСЛАО ПИСМО КОЈЕ ЋЕ УЗДРМАТИ БЕЛИ СПОРТ: Речи српског аса изазваће жестоке потресе у тенису

Андријана Нешић

30. 08. 2020. у 10:22

НАЈБОЉИ тенисер света Новак Ђоковић у отвореном писму тениској јавности детаљно је објаснио због чега жели да оснује нову Унију играча.

НОВАК ПОСЛАО ПИСМО КОЈЕ ЋЕ УЗДРМАТИ БЕЛИ СПОРТ: Речи српског аса изазваће жестоке потресе у тенису

Фото: EPA-EFE/JASON SZENES

Новаково писмо преносимо у целости:

"Драги играчи и пријатељи,

"Као што знате, имао сам благословену тениску каријеру. Немам други интереса, осим одрживости и будућности тениса. Сарађујући са нашим колегом Васеком Поспишилом и десетином вас током година, трудили смо се да представљамо интересе играча на АТП-у и Гренд слемовима. Једноставно речено, чак иако сам био број један на свету, били смо одбијани. Залупили су нам врата. Нису нас поштовали.

Учествовао сам у тениској политици кроз Савет играча током последњих 10-15 година. Видео сам 4-5 различитих председника и много представника АТП Одбора и менаџмента. Знајте да Асоцијација играча није нов пројекат. Та идеја постоји већ 30 година. Многи играчи из различитих генерација су покушавали да саставе удружење или савез како би играчи имали бољу заступљеност у тениском екосистему. Много различитих фактора и разлога је зашто се то није догодило, али вероватно главни је недостатак јединствености. АТП структура је несавршена за играче. Не мислим да структура АТП-а помаже играчима. У прошлости је много пута доказано да је овај систем против играча.

Не кривим никог посебно. Разни председници и управе су покушали да ураде разне ствари годинама уназад. И наравно, урађене су неке добре ствари за наш Тур, без икакве сумње. Ипак, мислим да већина вас који су ту би се сложила да се играчи не третирају како би требало у целом систему. Много пута нисмо консултовани око тога шта мислимо и како се осећамо по одређеним питањима. На пример, прошле ноћи, АТП ЦЕО је за пет минута одлучио да ће отказати игру целог дана на турниру. Нико није питао, како мене, тако и друге играче који се такмиче на турниру. То је веома погрешно и показује да немају поштовања. То је, наравно, само један пример. Има их много. Био сам део Савета јер је то била платформа, тачније и даље је једина основа кроз коју се можемо ботити за наша права.

Али за оне који знају како структура функционише, знац́ете да вец́е играча не доноси одлуке. Представници нашег одбора су ти који доносе одлуке и њих бирамо ми, али догодило се доста пута у последњих десет година у неким великим одлукама које иду против интереса вец́ине играча. И као што знате, остала 3 члана одбора су турнири. У 95% случајева имамо сукоб интереса између играча и турнира. Због АТП подзаконских аката, за многе одлуке неопходно је имати ‘супер вец́ину’ гласова у Одбору, али то се често не дешава јер играчи и турнири немају заједничке циљеве. Дакле, ништа се не дешава јер немате супер вец́ину. А у одређеним околностима гласања у којима вам није потребна супервец́ина, председник је обично тај који треба да преломи уједначени број гласова и сам прозове коју страну подржава. Можете замислити колико је политика тамо умешана. Све сам то видео. Није лако бити председник у систему који једноставно не функционише.

Удружење играча ц́е имати своје прве поверенике. Асоцијација највероватније (у почетку) нец́е имати извршну позицију за доношење одлука у екосистему тениса, али ц́е се такође постепено мењати. Морамо кренути однекуд. Морамо показати своје јединство и снагу. Не зато што желимо да се боримо, вец́ зато што желимо да нас консултују, вреднују, поштују у свим великим одлукама које се дешавају у нашем спорту, а до сада то није био случај. Сви знамо колико је агената, људи из Федерације, пословних људи било у одбору или на другим утицајним позицијама у спорту деценијама је радило у сопственом интересу, не бринуц́и превише о играчима. То је монопол и зато да бисмо нешто променили у корист играча морамо показати јединство.

Пријатељи моји,

Од овога немам ништа. Промовишем само интересе играча и наш спорт. Надам се да разумете и желимо да нам се придружите на овом историјском путовању.

Хвала, Новак

П.С. Очигледно је да ћемо Васек и ја поднети оставке у Савету играча чим званично оснујемо Асоцијацију играча."

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИНТЕР БЕЖИ, А ОНИ СЕ БОРЕ: Наполи и Милан јуре заостатак за водећим нероазурима

ИНТЕР БЕЖИ, А ОНИ СЕ БОРЕ: Наполи и Милан јуре заостатак за водећим "нероазурима"

САМО бод раздваја Наполи и Милан пред њихов обрачун овог понедељка на "Дијего Армандо Марадони". Оба тима још гаје наду за Скудето, али пораз би им готово сигурно затворио врата титуле, поготово након синоћег тријумфа Интера над Ромом.

06. 04. 2026. у 09:30

ЦЕЛА БОСНА У ШОКУ! Ево шта је урадио Јусуф Нуркић кад је чуо да је са супругом погинуо српски свештеник Ненад Митрић, а троје деце повређено

ЦЕЛА БОСНА У ШОКУ! Ево шта је урадио Јусуф Нуркић кад је чуо да је са супругом погинуо српски свештеник Ненад Митрић, а троје деце повређено

Српска православна црква остала је затечена када су се појавиле вести да је њен свештеник Ненад Митрић, са супругом Недељком, погинуо у тешкој саобраћајној несрећи, а да је том прилиом повређено њихово троје врло младе деце. Та вест је стигла и до НБА лиге, до тамошњег аса Босне и Херцеговине, Јусуфа Нуркића.

04. 04. 2026. у 18:06

Коментари (6)

ИМА ПОСЕБНО ЗНАЧЕЊЕ: Знате ли зашто је за Ускрс обавезно офарбати бар једно јаје у ЉУБИЧАСТО?