ПАНАТИНАИКОС ПОСЛЕ 13 ГОДИНА НА КРОВУ ЕВРОПЕ: "Зелени" у спектакуларном финалу Евролиге скинули "краљу" круну

Часлав Вуковић

26. 05. 2024. у 22:10

КОШАРКАШИ Панатинаикоса освојили су Евролигу пошто су у финалу у Берлину победили Реал Мадрид са 95:80 (25:36, 18:24, 15:7, 31:19).

ПАНАТИНАИКОС ПОСЛЕ 13 ГОДИНА НА КРОВУ ЕВРОПЕ: Зелени у спектакуларном финалу Евролиге скинули краљу круну

Могла је публика у "Убер Арени", али и она крај малих екран да ужива у игри две сјајне екипе. На крају је разлог за славље имао тим из Атине који је седми пут постао шампион Европе. "Краљевићи" су остали на 11 трфоеја, али све који навијају за овај клуб може да радује то што је екипа поново била у ситуацији да се бори за трофеј, трећи пут у низу.

"Краљевићи" су фантастично одиграли прву четвртину, посебно у нападу пошто су постигли чак 36 поена и имали су двоцифрену предност - 25:36. Ипак, показао је тим Ергина Атамана зашто је био други након лигашког дела. На крилима Лесора и Слукаса успео је да истопи вођство ривала, па се на паузу отишло са 49:54 за Мадриђане.

Оно што је могло да радује турског стручњака је чињеница да је екипа смањила разлику без велике помоћи једног од најбољих играча Кендрика Нана који је врло рано зарадио три фаула.

Трећа четвртина донела је другачију слику на паркету. Након уводних поена Факунда Кампаца, Реал се мучио у нападу, промашивао је отворене тројке, играо лоше. Ривал је то искористио и у једном моменту дошао до тада максималних +5 - 64:59. "Каљевићи" су други пут у овом кварталу поентирали тек на 3:42 до краја када је половичан са линије пенала био Џанан Муса. Реал је до краја овог периода постигао само седам поена.

Наставио је Панатинаикос пред очима Скотија Пипена и Јаниса Адетокумба чији брат Костас брани боје "зелених" да ломи противника. Тим из Шпаније се мучио у нападу, све то је мало по мало користио грчки великан и повећавао разлику која је након двојке Џеријана Гранта износила осам поена - 73:65.

Не би Реал био Реал када би се тек тако предао. Везали су "краљевићи" шест поена, али Атињани су брзо одбили налет и експресно вратили контролу утакмице у своје руке.

Панатинаикос је тек на 2:29 до краја утакмице тројком Диноса Митоглуа дошао до прве двоцифрене предности на овом сусрету - 86:76. Какву одбрану је играо тим Ергина Атаман у другом полувремену показује податак да је Реал постигао само 26 поена.

Мадриђани нису могли да се врате у меч, па је ПАО постао шампион Европе. Вреди истаћи да је Слукас ове сезоне постао омражен код једног дела навијача у Грчкој када је Олимпијакосов дрес заменио оним највећег ривала. Али да је велики играч то нико не може да му оспори. Успео је да освоји Евролигу са трећим различитим тимом (Олимпијакос, Фенербахче, Панатинаикос).

Такође, Ергин Атаман је показао да је реч о можда и најбољем тренеру у Европи тренутно. Он је освојио трећу Евролигу у поседњих пет година и то са два различита тима. Претходно је два пута до трона одвео Ефес.

Слукас је одиграо савршену утакмицу, постигао је 24 поена, из игре је шутирао 2/2 за два, 4/4 за три, док је са линије пенала јендом промашио - 8/9. Кендрик Нан је бројао до 21. На другој страни најбољи је био Џанан Муса са 15 поена, док је Факундо Кампацо додао 12.

Подсетимо, овом утакмицом је окончана евролигашка сезона 2023/2024.

Панатинаикос - Реал Мадрид 95:80 (25:36, 18:24, 15:7, 31:19)

Дворана: "Убер арена" (Берлин). Гледалаца: око: 14.000. Судије: Фернандо Роча (Португал), Илија Белошевић (Србија), Мехди Дифала (Француска).

Панатинаикос: Калаицакис 2, Вилдоза 3, Балцеровски, Слукас 24, Папапетру 4, Грант 11, Нан 21, Лесор 17, Адетокумбо, Григонис, Ернангомез 5, Митоглу 8.

Реал Мадрид: Козер 2, Фернандез, Абалде, Кампацо 12, Хезоња 8, Родригез 11, Поарје 8, Таварес 4, Љуљ 6, Јабуселе 6, Ендијај 8, Муса 15.

Четврта четвртина: Реал Мадрид - Панатинаикос 80:95

40' - Распала се игра Реала и Панатианикос је нови шампион Европе.

39' - Лесор је био половичан са линије пенала, али Љуљ је промашио тројку. Лесор је сада био оба пута прецизан.

38' - Панатинаикос први пут на утакмици долази до двоцифрене предности након тројке Митоглу. Још један тајм-аут тражи Матео.

38' - Сада је Нан у серији и делује незаустављиво. Проблем за Реал је тај што је Кампацо завршио утакмицу због петог фаула. У све тежој ситуацији налази се актуелни првак Европе.

37' - Добар напад тима шпанског тима и лако закуцавање Тавареса. Одмах је тајм-аутом реаговао Атаман. Нан је након минута одмора погодио двојку.

36' - Нови шут за три поена је узео Слукас и погодио је, али још једном је спреман одговор имао Љуљ. Сада су двојица искусних играча у шутерском обрачуну.

36' - Не предаје се Реал Мадрид. Везали су "краљевићи" шест поена. Најпре је Хезора поентирао под фаулом, а онда је Љуљ погодио тројку. Ипак, Слукас је одбио налет ривала и погодио преко руке шут ван линије 6,75.

34' - У бољем тренутку су кошаркаши Панатинаикоса. Након тајм-аута тројку је промашио Кампацо, то је потом казнио Грант који је погодио далеку двојку.

33' - Ушао је Митоглу уместо Лесора, Грк се отворио с поља и погодио тројку. Одмах је минутом одмора реаговао Ћус Матео.

ЗАБРИНУТОСТ Серхио Родригез и Ћус Матео/Фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK

32' - Тек сад се у стрелце уписао Валтер Таварес, потом је поентирао и Родригез. Грант је након тога добро пробио и дошао до нових поена.

31' - Реал први напад у последњој четвртини није искориситио, али ПАО јесте преко Нана који је био прецизан са полудистанце.

Трећа четвртина: Реал Мадрид - Панатинаикос 61:64

30' - Видео је Родригез празан простор у одбрани ривала и лако је дошао до коша. Сада су сва тројица најискуснијих играча Реала у тиму - Љуљ, Родригез и Фернандез не би ли покушали да врате предност на своју страну.

29' - Атињани су успели да дођу до пет поена предности захвљујући погоцима Калаицакиса и Слукаса са линије пенала. Ово је највећа предност "зелених" на утакмици.

27' - Нан је поентирао из рекета, потом је промашио полагање. Потом је на другој страни Поарје поентирао у транзицији.

27' - Тек на 3:42 до краја је серију без поена прекинуо Муса, али ни он није погодио из игре него са линије за слободна бацања одакле је био половичан.

26' - Реал нема решења у нападу. И даље је тим из Мадрида на само два поена у овом делу меча.

24' - Успео је клуб из Грчке да преокрене након тројке Нана. Принуђен је Ћус Матео да затражи тајм-аут.

24' - Панатинаикос је након поена Ернангомеза дошао на поен заостатка - 56:55. Реал је за три минута у трећој четвртини постигао само један кош.

21' - Прво полувреме је затворио поготком са полудистанце, а друго је отворио тројком сјајни Костас Слукас. Кампацо је сјајно пробио и у високом луку поентирао преко Лесора.

Друга четвртина: Реал Мадрид - Панатинаикос 54:49

20' - Прво полувреме завршено је поготком Слукаса са полудистанце. Невероватно финале играју Реал Мадрид и Панатинаикос.

ДУЕЛ Слукас и Јабуселе/ФОТО: Танјуг/АП

20' - Промашај Поарје је покупио Кампацо који је потом смирио напад своје екипе. Аргентинац је поставио напад упослио Мусу који му је вратио лопту, а овај је погодио шут за три поена и одве Реал на седам поена предности - 54:47. Морао је тајм-аутом да реагује Ергин Атаман.

19' - Кампацо је реализовао оба слободна бацања. Уследили су промашали Лесора на јендој и Мусе на другој страни. Ипак, бивши центар Партизана нашао је начин да поентира у наредном нападу, баш као и Муса који је погодио тројку.

18' - Добар напад је одиграо Реал који је тројком окончао Хезоња, али је истом мером узвратио Грант. Потом је прецизан ван линије 6,75 био и Лука Вилдоза. Вратио се тим из Атине захвљујући великој борбености и сјајној игри у одбрани.

17' - Муса је по повратку на паркет изгубио лопту и потом направио неспорски фаул над Грантом. Бивши кошаркаш Турк Телекома то није искористио пошто је погодио само једно слободно бацање.

16' - Промашио је Кампацо шут са полудистанце, али је Поарје све добро пратио и прикуцао је лопту у кош и то преко Лесора. Наствља центар "зелених" да погађа, дошао је до шест поена у низу.

15' - Везао је четири поена Лесор, а Панатинаикос је појачао одбрану и Мадриђани су принуђени да узимају тешке шутеве. Морао је тајм-аутом да реагује Ћус Матео.

БОРБА Лесор и Поарје/ФОТО: Танјуг/АП

14' - Прецизан са линије пенала био је Слукас. Љуљ и Родригез потом нису погодили шутеве ван линије 6,75.

13' - Сјајну кошарку игра Реал Мадрид. Фернандез је уочио да је Козер остао сам испод коша, проиграо га је и Француз је дошао до лакиихг поена. На другој страни снажно је закуцао Ернангомез.

11' - Други период почео је поенима Слукаса после продора. Јабуселе је казнио рупу у одбрани Панатинаикоса и погодио другу тројку од почетка утакмице.

Прва четвртина: Реал Мадрид - Панатинаикос 36:25

10' - Прва четвртина окончана је поенима Поарјеа са линије пенала. Реал је одиграо невероватно први квартал, посебно су изабраници Ћуса Матеа били добри у нападу што показује и број постигнутих поена.

10' - У стрелце се са линије пенала уписао Серхио Родригез. Оба слободна бацања је погодио и Слукас. Родригез је сјајно прошао поред Калаицакиса и успео је да дође до првих поена из игре искусни плејмејкер Реала.

9' - Слукас је узео први шут на сусрету и одмах је погодио тројку. Ипак, вратио је Јабуселе и "краљевићи" су већ на 30 поена у првом кварталу.

8' - Сјајни Муса је први двоцифрен играч на мечу. Осетио је да може да игра против одбране Атињана. То одлично користи и дошао је до 11 поена после свега седам и по минута.

7' - Муса задаје доста проблема Панатинаикосу на старту утакмице. Опет је поентирао са линије пенала и већ је на седам поена.

6' - Пршти на старту финала. Поарје је снажно закуцао, а онда је Нан погодио тројку. Истом мером је узвратио Кампацо.

СНАЖНО Поарје закуцава преко Митоглуа/Фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK

5' - Прецизан ван линије 6,75 био је и Митоглу. Кампацо није поентирао, али на правом месту био је Венсан Поарје који је поправио промашај Аргентинца. И Лесор се уписао у стрелце након поготка из продора.

4' - Успео је Муса да поентира уз прекршај Нана. Репрезентативац Босне и Херцеговине је погодио и додатно бацање. Потом је украо лопту Нану и лако је поентирао у контри.

4' - Техничку је добио тренер Реала незадовољан одлуком да се досуди други фаул Таваресу. Нан је искористио то и реализовао је сва три слободна бацања.

3' - Хезоња је покупио промашај Мусе и погодио је шут са полудистанце. Други тројку за "зелене" дао је Папапетру.

2' - Страшно отварање утакмице Ендијаја који је везао осам поена. Тренутно је он једини стрелац за Мадриђане.

1' - Меч је почео тројкама на обе стране, најпре је погодио Ендијај, а узвратио је Грант. Потом је Крилни центар "краљевића" убацио и други шут ван линије 6,75.

Реал Мадрид је почео меч у петорци: Факундо Кампацо, Џанан Муса, Марио Хезоња, Ели Ендијај, Валтер Таварес. Панатинакос је дуел кренуо у саставу: Џеријан Грант, Кендрик Нан, Јоанис Папапетру, Динос Митоглу, Матијас Лесор.

Уочи меча:

"Зелени" су први пут од сезоне 2011/2012 на Фајнал фору. Дошли су до меча који одлучује о титули, али ривал је актуелни шампион Европе и екипа која је одиграла сјајно лигашки део и четвртфинале.

Ипак, у финалу нема поправног и све што су тимови до сада урадили пада у воду и свака ситница може да одлучи ко ће бити првак.

Ове екипе су одиграле две утакмице ове сезоне и занимљиво да су гости тријумфовали. Најпре је Реал победио у Атини (90:78), а потом екипа Ергина Атамана у главном граду Шпаније са (97:86).

"Краљевићи" су у полуфиналу савладали Олимпијакос (87:76), док су Атињани били бољи од Фенербахчеа (73:57).

Подсетимо, Реал игра за 12. титилу Евролиге, а Панатинаикос за седму.

БОНУС ВИДЕО: НОВИ ЉУБИМАЦ "ДЕЛИЈА": Овом играчу Звезде су навијачи скандирали пред други меч финала

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

АЛБАНЦИ НАПАЛИ СРПСКЕ НАВИЈАЧЕ! Почели тучу на ЕУРО 2024, али када се чуло Јуриииш! - нису се провели добро (ВИДЕО)

АЛБАНЦИ НАПАЛИ СРПСКЕ НАВИЈАЧЕ! Почели тучу на ЕУРО 2024, али када се чуло "Јуриииш!" - нису се провели добро (ВИДЕО)

Пред дерби меч 1. кола Европског првенства у фудбалу, у коме играју Србија и Енглеска, много тога бурног дешава се и на улицама Немачке, земље-домаћина ЕУРО 2024.

16. 06. 2024. у 16:40 >> 18:14