ЗВЕЗДА ИЗГУБИЛА У ЗАВРШНИЦИ ЗА ИНФАРКТ! Басконија славила у невероватном мечу

А. И.

08. 12. 2023. у 22:36 >> 22:41

КОШАРКАШИ Црвене звезде гостовали су Басконији у оквиру 13. кола Евролиге. Славио је домаћин у неизвесној завршници 87:85 (26:18, 26:25, 15:19, 20:23).

Нервозно је Звезда ушла у меч, три велика промашаја на шуту за три имао је Милош Теодосић, а гости су уз осам поена Вање Маринковића направили серију од 10:2. Лоше су црвено-бели бранили пик ен рол у првом полувремену, али су успели да у завршници прве деонице серијом 6:0 смање заостатак на 20:18.

Све је потом кренуло низбрдо уласком у игру најбољег шутера Басконије који је у другој деоници био незаустављив. Маркус Хауард решетао је за три, за њега готово да није било решења, убацио је 14 поена и био један од најзаслужнијих за предност Шпанаца од 52:43.

Звезда је заиграла знатно боље, успела да се спусти на шест поена заостатка, а поново је Хауард вратио домаћина на плус девет. Играла се трећа четвртина у знатно јачем ритму.

У моментима када су црвено-бели успели да зауставе Маркуса Хауарда успели су и да се врате у меч серијом 11:2, изједначили су гости захваљујући расположеном Гедраитису (62:62), уследило је неколико лоших напада и пет поена предности пред последњу деоницу 67:62.

Николаос Рогкавопулос и Тадас Седекерскис вратили су домаћина на +10. Неколико брзоплетих напада гостију дали су домаћима крила да се врате серијом 13:3.

Нису се предавали црвено-бели. Са две тројке, Милош Теодосића и Бранка Лазића одговорила је Звезда. Са три тројке Гедраитис је Звезду довео до изједначења на 9 секунди до краја. Ипак, домаћин се боље снашао након непотребног фаула Џоела Боломбоја и славио је 87:85.

БАСКОНИЈА - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 87:85 (26:18, 26:25, 15:19, 20:23)

Басконија: Хауард 17, Манион, Раисте, Киоза, Седекерскис 18, Маринковић 9, Милер Мекентајер 4, Диез 2, Рогкавопулос 14, Диоп, Котсар 6, Монеке 15.

Црвена звезда: Лазаревић 2, Теодосић 13, Давидовац, Митровић 8, Лазић 9, СИмоновић, Тоби 5, Боломбој 14, Илић, Недовић 7, Гедраитис 24, Дос Сантос 3

КРАЈ МЕЧА

40' Добра одбрана Звезде, па уз одличан проток лопте и тројка Гедраитиса - 84:82. Један од два пенала реализовао је Маринковић, а Рокас Гедраитис погодио је тројку - 85:85. Седекеркис је добио два бацања. Погађа Литванац оба 87:85. Не користи потом напад Звезда, а Монеке погађа јједно бацање од два.

39' Тројка за тројком. Гедраитис, па Рогкавопулос, онда Милош Теодосић... 84:77. Погодио је два бацања Лазић потом.

38' Тројка Лазића, па двојка Коцара. Одговорио је новом тројком Теодосић. Убацио је један пенал Мекентајер, а тројку погодио Седекерскис за 81:71.

36' Милош Теодосић је још једну тројку убацио за домаће 77:71. Три пенала имао је Коди Милер Мекентајер, промашио је један од три 78:71. Сваки пут када Звезда припрети домаћин има одговор, сада је то било у виду тројке Тадаса Седекерскиса.

34' Прекида серију гостију Бранко Лазић, тројком - 75:68. Пробао је да врати Маринковић, није био прецизан, а онда Котсар у рекету сјајно, полухорогом уписује шести поен.

33' Рогкавополос држи у игри Виторију, погодио је сада и двојку - 72:65, а онда и тројка Седекерскиса за +10

32' Погодио је један од два са линије за слободна бацања Теодосић - 70:65.

31' Рогкавопулос погађа за три, а потом Боломбој погађа двојку, његов 14. поен - 70:64

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА 15:19

30' Греши Тоби, а домаћин преко Милера Мекентајера долази до поена - 64:62, након тога лоше решење Јага. Милер Мекентајер на крају деонице убацује тројку за 67:62.

29' Гедраитис смањује заостатак на један поен минуса -62:61. Хауард је добио и техничку грешку. Рокас је погодио додатно бацање. Имали су гости шансу да поведу нису је искористили.

28' Сада знатно сигурнија игра Луке Митровића, Звезда на минус пет - 62:57. Успели су гости да затворе Хауарда а то им је дало шансу да се у потпуности врате у меч. Осми поен убацио је Митровић, а црвено-бели дошли су на минус 3 - 62:59.

27' Седекерскис погађа двојку, а Боломбој два пенала - 62:55.

26' Спустила се Звезда на шест поена заостатка, а као и увек до сада Хауард ступа на сцену, нова тројка кошаркаша Басконије 60:51.

25' Котсар погађа два пенала, убацио је укупно четири поена 57:49, потом снажно закуцава Лука Митровић.

24' Монеке половичан са пенала, тројку погађа Гедраитис. Потом се одлично брани Звезда. 55:49

23' Чима Монеке закуцава, враћа Боломбој тројком - 54:46

КРАЈ ДРУГЕ ЧЕТВРТИНЕ 26:25

20' Недовић погађа, а потом добра одбрана црвено-белих 52:41. Уследило је снажно закуцавање Боломбоја који је био сам у рекету.

18' Добру игру из транзиције показао је Гедраитис, а Диез одговорио, потом је након нереализованог напада гостију Коди Милер Мекентајер погодио уз фаул Теодосића. На крају преиначена је одлука у фаул у нападу. Монеке након неискоришћеног напада Звезде погађа за 52:39

17' Седекеркис је био фаулиран, један од два је реализовао са бацања. Погодио је на другој страни тројку Теодосић, а у наредном нападу је фаулирао Маринковић Тобија, добио је и техничку грешку, Недовић је извео један пенал, а Тоби био половичан са линије за 44:37. Када год је изгледало да Звезда хвата залет за преокрет убаци у пету Хауард, погодио је тројку - 47:37

16' Још два успешна пенала за Монекеа, а Тоби идентичан учинак имао је на другој стрнаи 43:32.

15' Лепо је Теодосић отворио рекет, проиграо Гедраитиса који је уз фаул погодио. Непрецизан је био Рокас. Два пенала је успешно реализовао Чима Монеке за 41:30

14' Осми поен убацује Хауард, враћа Лазић  - 36:28, а одговара тројком Маркус Хауард одмах потом.

13' Сада и Јаго погађа за три, шутерски обрачун у Виторији. Чиоза погађа за два, враћа Мајк, а након тога тражи Ивановић тајм-аут при резултату 34:26

12' Захуктали су се домаћи са дистанце, уписао је погодак са дистанце и Николаос Рогкавопулос за 32:21.

11' Рокас Гедраитис погађа тројку на отварању другог периода 26:21, а одмах враћа Хауард.

КРАЈ ПРВЕ ЧЕТВРТИНЕ 26:18

10' Казнио је то Џоел Боломбој тројком, Рогкавопулос враћа тројку - 23:18, а након тога Гедраитис је изгубио лопту. Погодио је Чима Монеке и тројку за 26:18 на крају четвртине.

9' Капитен црвено-белих Бранко Лазић поентирао је на обручу - 20:15.  Први његови поени вечерас. Потом Монеке губи лопту у рекету београдског клуба.

8' Рокас Гедраитис убацује прве поене вечерас. Губи лопту Митровић, а Боломбој је фаулирао Монекеја у рекету. Душко Ивановић сматрао је да његов кошаркаш фаулиран при шуту, тражио је преглед видео снимка. Био је у праву, те је Монеке имао додатно бацање које је промашио.

7' Два пенала погодио је Недовић, а поново Седекерскис убацује лаке поене за 15:8. Коначно погађа Теодосић, и то уз фаул. Прецизан је некадашњи плеј Србије. Ушао је за домаћина Маркус Хауард, најбољи шутер Басконије, а већ у првом контакту са лоптом то је показао, преко руке је погодио тројку - 18:11

6' Тадас Седекерскис погађа нову тројку за Басконију, а Боломбој погађа за два.

5' Коди Милер Мекентајер је опробао шут за три са преко девет метара није био успешан, у наставку напада другу тројку погодио је Вања Маринковић - 10:2

4' Брз ритам. Имали су гости среће два отворена шута за три промашила је Басконија, а на другој страни Лазаревић на проигравање Теодосића црвено-бели уписују прве поене - 7:2

3' Вања Маринковић убацује други кош за домаће, а трећу тројку промашио је Теодосић. Погађа сада за три бивши кошаркаш Партизана - 7:0.

2' Промашује два пута након тога Теодосић, шутирао је за три није до обруча добацио.

1' Почела је утакмица у Виторији., Боломбој промашује први шут на мечу. Мекинтајер одговара на другој страни, први поени - 2:0.

УОЧИ МЕЧА

Не иде Звезди ове сезоне у Евролиги, макар када је реч о гостовањима, где су поражени у свих шест мечева која су одиграна на страни. Једина четири тријумфа су дошла код куће и то против Асвела, Бајерна, Фенербахчеа и Ефеса, али, уколико се жели бољи резултат, победе на страни су оно што се једноставно мора.

Црвено-бели су пре пар дана у прошлом 12. колу у гостима поражени од Валенсије са 85:81 у врло неизвесној завршници меча.

ИЗЈАВА ТРЕНЕРА ЗВЕЗДЕ - Јанис Сферопулос: Немамо пуно времена, морамо да се боримо

- Очекује нас утакмица против екипе која је у серији победа и која има добар низ резултата. Ми за почетак морамо да се боримо за наредну утакмицу. Немамо пуно времена, заправо тек 'неколико сати због дуплог кола како бисмо се и физички и психички припремили за наредни меч', рекао је Сферопулос.

ИЗЈАВА ТРЕНЕРА БАСКОНИЈЕ - Душко ивановић: Уживао сам у Црвеној звезди

-  Заиста сам уживао у Црвеној звезди, тамо су веома добри људи. Увек је тешко играти против мојих бивших тимова. Имао сам веома добре тимове, али тренутно је то најбољи који имам. Маркус Хауард је један од ретких играча у Евролиги који сам може да избалансира игру. Играо је веома добро, рекао је Ивановић.

Басконија је велики фаворит не само због домаћег терена на коме је у прошлом колу победила Фенербахче са 80:79, већ и због врло успешне серије победа које има за собом.

Шпанци су тренутно на петом месту на табели Евролиге са седам победа и пет пораза, док је Црвена звезда 16. са скором 4:8.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА