ЛИГА ЕВРОПЕ ИМА НОВОГ КРАЉА: Аталанта и Бајер одиграли меч за памћење, а о једном играчу ће се причати

Александар Илић

22. 05. 2024. у 22:52 >> 21:49

ФУДБАЛЕРИ Атланте и Бајера из Леверкузена одиграли су финале Лиге Европе за памћење, а тим из Италије исписао је историју освајањем првог европског трофеја, славивши резултатом 3:0 (2:0).

Иначе, фармацеути су у овај меч ушли као тим са најдужим низом без пораза у Европи, а после вечерашњег сусретаизабраницима Ћабија Алонса дефинитивно ће требати који аспирин, а, Ђан Пјер Гасперини показао је да фудбал није игра у којој увек победе Немци.

Не само да шампион Бундеслиге није био равноправан ривал, већ није ни запретио како треба "богињи из Бергама". Одлучност је била на страни Аталанте, а упорност се исплатила већ у 12. минуту.

Давиде Запакоста је направио грешку, послао је лопту до Адемола Лукмана, а играч Аталанте казнио је његову несмотреност.

Није ни примљени гол пробудио Бајер, који је био у нокдауну и у наставку. Лукман се још једном у 26. минуту показао као кобан по Матеја Ковара.

Лопта се одбила до Нигеријца, а он је сјајно преварио Гранита Џаку и упутио ударац. Другим поготком на мечу постао је први Нигеријац који је био двоструки стрелац у финалу европског такмичења.

Богиња из Бергама контролисала је игру у другом полувремену, не само да су чували предност, већ су је и увећали. Трећим голом Лукман је успео да испише историју, не само клуба, већ и личну. Голом у 76. минуту постао је први фудбалер који је постигао хет-трик у финалу Лиге Европе, а уједно је тиме поставио и коначан резултат 3:0.

АТАЛАНТА - БАЈЕР ЛЕВЕРКУЗЕН  3:0 (Лукман 13', 26', 76')

КРАЈ МЕЧА

90' Четири минута продужен је меч.

90' Тражили су пенал Немци, након што је један играч оборен у шеснаестерцу, судија показује да се настави са игром.

83' Успорили су Италијани ритам, а ривал за сада нема решења у нападу.

75' АУ, КАКВА ПАРТИЈА ЛУКМАНА! Незаустављив је за екипу Ћабија Алонса Нигеријац. Трећим голом довео је Аталанту на корак од трофеја.

66'  Тапсоба је добио жути картон због старта над Лукманом. Неухватљив је играч Аталанте за дефанзивце ривала, а кад год Бајер крене у напад, лопта некако на крају заврши у ногама Нигеријца.

59' Адли је по левој страни претио, добро реагује голман Аталанте, лопта пада на ногу Фримпонгу, а он је са десетак метара волеј послао преко гола.

55' Имали су Немци два корнера, али ништа из њих нису извукли.

53'  Високи темпо игре код Аталанте и у другом полувремену.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

45' Два минута продужен је први део меча.

36' Ево друге претње Леверкузена. Фирц је лоше реаговао, а потом због приговора добио картон, као и Скамака.

26' ГОЛ! Адемола Лукман! Прелеп еврогол, погрешио је Џака, немоћан је био и Ковач, нови гол Аталанте на асистенцију Адлија!

23' Агресивни Италијани. Санкционисан је и капитен Аталанте Ђишмити јавном опоменом,

19' Пробудили су се коначно изабраници Ћабија Алонса. Развио се леп напад по десној страни. Грималдо је промашио, потом и Станишић.

13' ГОЛ! Аталанта! Погрешио је Паласиос, искористио је грешку Лукман, Запагота је одлично центрирао, а Лукман се нашао на правом месту за вођство Италијана.

5' игра се у брзом темпу. Фирц је пробио, а Мусо одлично интервенише главом.

1' Утакмица је почела.

Састави

УОЧИ МЕЧА

Част да угости два тима која имају прилику да испишу клупске историје припала је Даблину, у Ирској ће се један наспрам другог наћи Ћаби Алонсо и Ђан Пјер Гасперини. Новајлија који је одушевио планету, против искусног вука са 20 година стажа под ногама.

Ранији дуели

Ова два тима су се претходно срели једино у осмини финала Лиге Европе 2022. године, кад је италијански клуб остварио две победе и са укупних 4:2 отишао у четвртфинале.

Пут Аталанте до финала

Пето место у Серији А омогућило је "богињи Бергама" да се директно пласира у Лигу Европе. Групну фазу успешно су прескочили у групи са лисабонским Спортингом, Аустријом, и прваком Пољске Раковом. Остварили су четири победе, и два ремија, без пораза.

Жреб их је поново спојио са португалским гигантом. Победили су у оба меча резултатом 2:1. Уследио је меч на Енфилду где су покварили опроштајну сезону Јиргена Клопа и славили 3:0, а у Италији су поражени 1:0.

Потом је уследио меч са Олимпиком из Марсеја, након  1:1 у Француској, одговорили су тријумфом 3:0 у Бергаму.

Бајер на корак до еврпоске круне савршене сезоне

Надимак Неверкузен отишао је у историју, Бајерн се окитио титулом шампиона Бундеслиге, а предстоји им финале Лиге Европе и потом финале Купа Немачке против Казерслаутерна. Алонсо ће тако имати прилику да по први пут у историји клуба освоји триплету.

Групна фаза са Карабагом, Молдеом и Хакеном била је рутински тренинг. Окончана је са свих шест победа и гол-разликом 19:3.

Као што се Аталанта укрстила са Спортингом у осмини финала, тако се десило и Бајеру са Карабагом. Азербејџански састав је био на ивици сензације. Сусрет у Азербејџану завршен је 2:2, а у наредном су гости имали предност и пролаз даље до трећег минута судијске надокнаде. Алонсови изабраници су завршних пет минута сместили два гола. "Алонсовски" тријумф, типичан за читаву сезону.

Уследио је двомеч са Вест хемом, прошлогодишњим прваком Лиге конференција. Овога пута је први меч одигран у Леверкузену, то су искористили за тријумф домаћина 2:0. У реваншу је гол Фримпонга у 89. минуту за 1:1 угасио наде лондонског тима да у надокнади избори продужетак.

Полуфинални дуел са Ромом започет је са сигурних 2:0 у престоници Италије. Потом је Бајер на свом стадиону био надомак елиминације. Аутогол Роминог Ђанлуке Манћинија за смањење заостатка на 2:1 већ је донео Бајеру финале. Оверио га је Станишић у седмом минуту судијске надокнаде.

Леверкузен освајач Купа УЕФА

Тим из Леверкузена већ има у својим витринама трофеј Лиге Европе, тачније Купа Уефа. Било је то 1988. године у двомечу са Еспањолом. Оба меча су завршена тријумфима домаћина по 3:0, па су одлучили пенали. Шта више, то је уједно био први трофеј за Бајер. Могли су и до пехара Лиге шампиона, али их је 2002. спречио антологијски волеј Зинедина Зидана.

БОНУС ВИДЕО: ТАЈНА НАЈВЕЋЕГ ФУДБАЛСКОГ СТАДИОНА НА СВЕТУ: Ово је листа ТОП 10 „храмова фудбала“

ДЕРБИ ПРВОГ КОЛА ГРУПНЕ ФАЗЕ ЕВРОПСКОГ ПРВЕНСТВА: Шпанија зна да угаси ватрене

ДЕРБИ ПРВОГ КОЛА ГРУПНЕ ФАЗЕ ЕВРОПСКОГ ПРВЕНСТВА: Шпанија зна да ''угаси'' ''ватрене''

ВЕРОВАТНО најинтересантнија утакмица прве рунде Европског првенства одиграће се од 18 часова када Шпанија и Хрватска буду укрстили копља на ''Олимпијском стадиону'' у Берлину.

15. 06. 2024. у 07:30

БУРНО ПРЕД СРБИЈА - ЕНГЛЕСКА! Пикси шокирао Енглезе, Тадић им поручио: Само пробајте!

Србија и Енглеска играју у првом колу Европског првенства, а пред тај меч светској јавности се обраћа селектор "орлова" Драган Стојковић "Пикси". Његову конференцију за штампу можете уживо да пратите уз протал "Новости".

15. 06. 2024. у 18:18 >> 18:20