КАКО СУ "ЗВЕЗДЕ" ПРЕШЛЕ ПРЕКО ТРЊА: "Лагуна" објављује роман Мише Алексића
ИЗДАВАЧКА кућа "Лагуна" ускоро ће, међу новим издањима, представити и роман "Преко трња", аутора Мирослава Мише Алексића, легендарног бас гитаристе "Рибље чорбе" који је у новембру 2020. преминуо од последица вируса корона.

Фото В. Данилов
Миша је последњих година живота вредно радио на својој другој књизи. Као писац је, подсетимо, дебитовао 2011, објављујући, такође за "Лагуну", књигу "Аутобиографија уживо", исповест о свом одрастању, сазревању и, касније, свим фазама узбудљиве каријере "Рибље чорбе".
"Преко трња" је, са друге стране, фикција, са измишљеним ликовима, мада ће, сасвим сигурно, многи читаоци у неким њеним сегментима пронаћи сличност са путем којим је "Чорба" ишла. Кроз причу о талентованом гитаристи Џонију који постаје члан групе "Звезде", рок бенда у успону, Алексић открива много интересантних, интригантних и мање познатих појединости из живота популарних музичара. Џони брзо стиче нове пријатеље, хорде обожаватељки, али, уједно, спознаје и оне лоше стране које популарност са собом носи.
- Мој брат Миша ме је овом књигом мало и расплакао - не крије вођа "Рибље чорбе" Бора Ђорђевић, коме је Алексић више од четири деценије био десна рука у бенду.
- То и јесте и није прича о "Чорби", али ме је подсетила на љубав према рокенролу, искрени ентузијазам који нас је водио ка успеху, успоне и падове, а пре свега на једно лепше и поштеније доба. Миша ме је вратио у младост, у време искрености и наивности. Очајан сам што више није међу нама, да заједно напишемо бар још које поглавље.

Фото "Лагуна"
Надовезује се Момчило Бајагић Бајага, коме је Алексић био не само колега и пријатељ, већ и кум:
- Кроз причу главног лика, у коме препознајем Мишу, вратио сам се у период младости, период стварања рокенрола. Подсетио сам се каква је то борба била, и како смо храбро ишли преко трња, али на крају, ипак, дошли до звезда.
Никола Чутурило Чутура, такође дугогодишњи Алексићев пријатељ и сарадник, и у "Рибљој чорби" и касније, књигу "Преко трња" описује као "причу о сновима голобрадих клинаца".
- Занесени магијом звука, дечаци су сањали своју стазу ка чудесној, имагинарној светлости, а она је сијала и звала, тако далека и тако привлачна - сликовито ће Чутура.
- Многи су само закорачили, а ретки су пронашли пут и остали у покрету, не осврћући се ни на сунце, ни на кишу. Миша је овој авантури дао цео свој живот, и зато има посебно право на овакву причу, јер ју је живео и сањао до свог последњег дана.

БУКТИ РАТ НА РЕЛАЦИЈИ БУДИМПЕШТА-ЗАГРЕБ Сијарто Пленковићу: Ти си лажов, хоћеш преко нафте да профитираш од рата у Украјини!
ОДНОСИ између Мађарске и Хрватске додатно су се заоштрили након што је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто оптужио Загреб за ратно профитерство. Хрватски државни врх је у петак оштро одбацио оптужбе, а премијер Андреј Пленковић узвратио је назвавши Сијарта "изузетно безобразним".
27. 09. 2025. у 12:25

АМЕРИКАНЦИ ОДУШЕВЉЕНИ ВУЧИЋЕМ! Пљуште коментари након гостовања на Њузмаксу: "Хоћемо га код Такера, дивно је чути овог мудрог човека"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић гостовао је синоћ на америчкој телевизији Њузмакс, а његово гостовање привукло је велику пажњу америчке јавности.
27. 09. 2025. у 11:29

"ПОЧИВАЈ У МИРУ" Бајић се опростио од драгог колеге: "Нека ти је вечна слава"
ГЛУМАЦ, редитељ и професор глуме Енвер Петровци преминуо је у 72. години, 22. септембра.
27. 09. 2025. у 09:35
Коментари (0)