ИЗВОРНИ ДЕЈТОНСКИ СПОРАЗУМ: Шта је платформа Српске за разговоре са Федерацијом?
СТРАТЕГИЈА Републике Српске у преговорима са Федерацијом и уједно наша платформа јесте изворни Дејтонски споразум и који представља једину БиХ коју су сви прихватили и РС и Федерација, каже Радован Ковачевић, саветник Милорада Додика за унутрашња питања, поводом најаве из РС да припрема тим за преговоре са Федерацијом.
Фото: Председништво БиХ
Ковачевић каже да је потребно отворити дијалог РС и Федерације БиХ и других конститутивних народа у БиХ о њеној будућности, као и да ће се током наредне седмице у Народној Скупштини Републике Српске размотрити информација о дијалогу и разговору са Федерацијом.
Дејтонски споразум је прихваћен од свих
- То је дакле једина БиХ који су сви прихватили и то је минимум који омогућава да БиХ опстане. Уколико не постоји уважавање за такав став РС и уважавање за РС и Дејтонски споразум онда ће РС морати да тражи нови пут - објашњава он.
Ковачевић каже да се не зна да ли ће се онај ког позивају на дијалог на њега и одазвати, те да Српска у овом тренутку није сигурна да ће уопште имати саговорника за поменути дијалог.
- Јер сведоци смо да се ових дана, уместо о дијалогу о коме говори РС, у Сарајеву говоре о рату, прете Србима и поново желе да Срба и РС нема. То је нешто што је за нас неприхватљиво јер су за нас све опције које долазе у обзир опције које подразумевају мир - напомиње Ковачевић.
Како наглашава, РС нема намеру да ратује - нити је руководство РС авантуристички настројено, нити жели да народ води у било каква рат.
- Ми желимо стабилност, развој сарадњу са свима у региону и Европи и желимо да обезбедимо да грађани РС живе боље. Оно што је наша бојазан јесте да ће бити тешко све то обезбедити унутар БиХ - каже Ковачевић.
Тим за преговоре Бањалуке биће састављен од представника свих институција и странака а идеја је потекла као одговор Бањалуке на изјаве председника најутицајније бошњачке странке СДА, Бакира Изетбеговића, у којима је помињао нови рат, али и на буру коју је изазвао нон-пејпер из Словеније о мирном разлазу у тој бившој југословенској републици. Српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик је у среду изјавио да политички дијалог о могућим ситуацијама и решењима у БиХ не може бити заустављен и истакао да Република Српска мора да се избори за дискусију о томе „шта и како“ даље.
(Спутњик)
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)