ЕГЗОДУС САРАЈЕВСКИХ СРБА БОЛНА ЛЕКЦИЈА: Три деценије од када је више од 150.000 људи морало да напусти свој град на Миљацки

ЕГЗОДУС сарајевских Срба 1996. године био је болна, али веома јасна лекција да без снажне Републике Српске и њених институција нема сигурности ни равноправности за српски народ у БиХ и зато је свако слабљење Српске директно потцењивање огромне жртве која је пала за њен настанак и опстанак.

ЕГЗОДУС САРАЈЕВСКИХ СРБА БОЛНА ЛЕКЦИЈА:  Три деценије од када је више од 150.000 људи морало да напусти свој град на Миљацки

Foto: Profimedia

Ово је истакао председник СНСД Милорад Додик, поводом 30 година од егзодуса сарајевских Срба, када је више од 150.000 људи у фебруару и марту 1996. године морало да напусти свој град и крене у непознато.

Додик је рекао да тај егзодус није био само одлазак из града, већ одлазак из живота какав су живели до деведесетих година 20. века, одлазак из својих домова, дворишта, улица...

- У фебруару и марту 1996. године, под теретом неизвесности и страха, више од 150.000 Срба напустило је своја огњишта у Сарајеву. Нису отишли зато што су то желели, већ зато што су знали да за њих у њиховом граду више нема места, сигурности, правде, ни достојанства - нагласио је Додик.

- Оно што је најтрагичније у тој тужној колони српског народа, који су по снегу и хладноћи, у тишини одлазили са кућног прага, јесу ковчези са посмртним остацима њихових најмилијих које су износили да их не би оставили на милост и немилост онима који су их до јуче гледали преко нишана - истакао је Додик.

Носили су их, каже Додик, да почивају тамо где ће им потомци моћи прислужити свећу без страха, достојанствено и са поносом.

Изградња града симбол опстанка

ДОКАЗ снаге Српске и српског народа је изградња града Источно Сарајево који је израстао из егзодуса и постао симбол опстанка.

- Источно Сарајево није настало урбанистичким планом на папиру, већ из бола, из суза сарајевских Срба који су 1996. морали да напусте огњишта. Тај град је веома снажан одговор на егзодус. На лединама, у брдима, почели су да ничу први градски темељи. Источно Сарајево је данас израсло у административни центар српског народа у РС који је показао да се вољом народа могу изградити универзитети, болнице, школе, вртићи - истакао је Додик.

Нагласио је да слика колона људи које се данима протежу сарајевским улицама, камиона натоварених намештајем, завежљајима, ковчезима, крстовима остаје једна од најпотреснијих слика српске историје с краја 20. века, подсетивши да у историји није забележено да је постојао народ који је морао да носи своје мртве.

Лидер СНСД рекао је да егзодус није био само физички одлазак из Сарајева, већ егзодус идентитета, језика, писма и културе једног народа који је вијековима био присутан ту, градио тај град и Сарајево чинио Сарајевом.

- Егзодус живих и мртвих сарајевских Срба је сведочанство страдања, али и снаге. Они који су тада из својих домова кренули у непознато нису нестали, већ су се дигли из пепела и сачували свој идентитет, своје име и сачували себе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

УПРАВЉАНИ РАСТ НАСУПРОТ ЛИНЕАРНОЈ ДОБИТИ: Где инвестирају банке које мењају тржишну динамику?