НАСТАВЉЕНА ТРКА ЗА СЕДИШТЕ ХЕ "ДАБАР": Почела кампања за „домаћинство“ над новим енергетским гигантом
ГДЕ ће бити седиште Хидроелектране (ХЕ) "Дабар" и даље је непознаница. Иако су радови на том стратешки важном енергетском пројекту у завршној фази, питање локације будуће управе изазвало је полемике међу херцеговачким општинама. Билећа, Невесиње и Берковићи - свака од њих има своје аргументе због којих сматра да би управо на њеној територији требало да буде седиште те ХЕ, која је део система "Горњи хоризонти".
ФОТО СРНА
Све три општине одржале су посебне седнице и усвојиле закључке који су прослеђени надлежнима. Начелници су започели кампању за "домаћинство" над новим енергетским гигантом. Начелник Билеће Миодраг Парежанин истиче да би било логично да седиште ХЕ "Дабар" буде у њиховој општини, јер је највећи део објеката управо на тој територији.
- Машинска зграда је у Билећи. Логично, седиште ХЕ "Дабар" требало би да буде управо овде. У самом пројекту предвиђен је простор у Машинској згради за управу ХЕ, али административно седиште требало би да буде у центру општине - рекао је Парежанин.
Парежанин наводи да би смештањем седишта у Билећу били остварени бројни бенефити - од нових радних места до додатних пореских прихода, а тиме би се делимично исправила и неправда учињена општини приликом изградње "ХЕ на Требишњици" и бране "Гранчарево".
- Тада је потопљен највећи део територије општине Билећа, а осим концесионе накнаде, нисмо много добили. За разлику од нас, Невесиње је изградњом ХЕ "Дабар" добило путну и водоводну инфраструктуру - подсетио је Парежанин.
Радови теку по плану
ДОК се чека одлука о локацији будућег седишта, радови на пројекту "ХЕ Дабар" теку планираном динамиком. Према информацијама из "Електропривреде РС", акумулација Невесиње биће попуњена до краја 2027, док се пуштање хидроелектране у рад очекује у првој половини 2028. године.
Начелник Невесиња Миленко Авдаловић сматра да сви аргументи говоре у прилог томе да седиште ХЕ "Дабар" треба да буде управо у тој општини.
- Сматрали смо да се то подразумева, јер се готово сви главни објекти налазе на подручју Невесиња. Међутим, пошто су се у целу причу укључиле и суседне општине Билећа и Берковићи, морали смо да реагујемо - рекао је Авдаловић.
Истиче да је Невесиње међу неразвијеним општинама РС, док Билећа већ остварује приходе од накнаде за потопљено земљиште Билећког језера, а планирана је и градња ХЕ "Билећа".
- Верујемо да би смештањем управе у Невесиње била постигнута и већа равнотежа у развоју Источне Херцеговине, јер је овде изграђен највећи део тунела и пратећих објеката - додао је Авдаловић.
Свој захтев да седиште ХЕ "Дабар" буде у Берковићима упутила је и та општина. Кажу да би тај потез допринео економском развоју тог изразито неразвијеног краја. Начелник Бојан Самарџић истиче да је захтев Берковића заснован на више основа - историјском, просторном и економском.
- Ради се о праведном захтеву. Требиње, Билећа и Невесиње већ имају или ће имати енергетске објекте и приходе од њих, док Берковићи од тог система нису добили ништа - рекао је Самарџић.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка
РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.
23. 06. 2026. у 08:02
"БОЖИЈА РУКА" И "ГОЛ ВЕКА" 40 ГОДИНА КАСНИЈЕ: Дан када је Дијего Армандо Марадона постао "божанство" (ВИДЕО)
Дан када се фудбал променио. Постоје голови који доносе трофеје, мењају каријере, али је само један променио историју ове игре.
22. 06. 2026. у 12:45 >> 12:45
ТЕШКА БОРБА ЗА ЖИВОТ НАШЕГ СЛАВНОГ МУЗИЧАРА: "Рак ми гризе кости, проширио се на цело тело, молим вас - помозите да преживим"
"МОЛИМ вас, вратите ми ону доброту коју сам годинама делио са вама, донирајте одмах и помозите ми да преживим."
20. 06. 2026. у 16:23
Коментари (0)