КАЗНАМА САМО ЈАЧАЈУ СРПСКУ, А РУШЕ БиХ! Увођење санкција Европске уније председнику РС представља мач са две оштрице
РЕЗОЛУЦИЈА коју је усвојио Европски парламент, у којој се између осталог тражи увођење санкција Милораду Додику, председнику РС, због како је наведено сецесионистичке реторике и активности у БиХ, где је издвојена прослава и Дана Републике 9. јануара, почетак су великих притисака на Српску.
Фото П. Крстовић
Циљ је да РС постане играчка у рукама Европске уније и да испуњава жеље Брисела, Лондона, Берлина, а на штету српског народа, поручују саговорници "Новости".
Ненад Стевандић, председник НС РС, каже да се санкцијама само може постићи већа криза у БиХ, а што је неписано правило за све ратове на Балкану у последње три деценије.
- Српска паметним потезима и одбраном принципа на којима почива и ЕУ, а то је право народа на одлучивање на избор својих легитимних представника, може се супротставити наметањима из ЕУ - истиче Стевандић.
Додаје да кажњавање политичара из РС може бити и почетак краја у БиХ. Поруке око санкција, додаје, треба схватити озбиљно и оне представљају почетак харанге на РС.
- Читава прича са том резолуцијом има и закулисне планове. Санкције су један од покушај дисциплоновања Срба на Балкану - поручио је Стевандић.
Најаву увођења санкција председнику РС и шта она носи најбоље знају они који су прошли тортуру кажњавања од стране европских и америчких моћника пре две деценије, када су тадашњи високи представници у БиХ, пре свега Педи Ешдаун, смењивали редом политички врх РС, стављајући људе на црне листе и одузимајући им свако право да се бране. Главни изговор за санкције странаца тих година био је да помажу у Радовану Караџићу и Ратку Младићу да и даље буду у бекству.
Дефиле Дан Републике, Фото П. Крстовић
Радомир Лукић, професор на Правном факултету Универзитета у Источном Сарајеву и најмлађи члан делегације РС у Дејтону, такође је прошао тортуру јер је смењен одлуком високог представника у БиХ и девет година је чекао да се то реши.
- Санкције не могу дати никакав резултат. Као што нису дале пре две деценије, неће дати ни сада. Притисак који смо имали тада није био утемељен у праву. Радило се о самовољи појединаца из ЕУ - истиче Лукић.
Очигледно је да се притисак на РС наставља.
- Били смо препуштени самовољи странаца. Без права на живот. И то се сада покушава поново урадити - наводи Лукић.
Он каже да би наставак притисака на РС од стране ЕУ, па и санкције могле довести до распада БиХ, а за то ће главни кривац бити ЕУ. То им не би било први пут, јер је ЕУ водила главну реч око распада социјалистичких федерација у Европи - истиче Лукић.
Један од првих људи у РС, којег су странци 2003. године сменили и ставили на црне листе био је и Милован Бјелица, један од оснивача СДС, а сада актуелни начелник општине Соколац.
- Девет година сам био под санкцијама. Кад су укинуте нико није сносио одговорност због тога што сам хапшен и злостављан. ЕУ ништа неће постићи санкцијама, већ ће само додатно ојачати став РС да се бори за Дејтонски споразум и уставна овлашћења - поручио је Бјелица.
ПОСЛУШНИЦИ
МИЛОВАН Бјелица истиче да странци желе да пронађу алтернативне саговорнике у Српској, односно послушнике, који ће без поговора да одустану од Дана Републике и да ураде све како им се са Запада нареди.
Препоручујемо
"ИЗВЕШТАЈИ ГЕНЕРАЛШТАБА СУ НЕИСТИНА, СВЕ ЈЕ ИЗГУБЉЕНО!" Украјинска војска открива шта се дешава у паклу Покровска
УКРАЈИНСКЕ снаге настављају упорно да бране џеп око Покровска и Мирнограда, упркос немилосрдним руским нападима који све више угрожавају линије снабдевања и повећавају ризик од потпуног окружења-
06. 11. 2025. у 14:56
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
"ОНИ СУ ТВОЈЕ ЖРТВЕ!" Папа јавно прозвао Трампа због ситуација у "српском" граду
ПАПА Лав позвао је на "дубоко размишљање" о начину на који се мигранти третирају у Сједињеним Државама, рекавши да су многи људи "дубоко погођени" политиком масовних депортација.
06. 11. 2025. у 12:50
Коментари (0)