ВОЗАЧКИ СКУПЉИ И 20 ОДСТО! У већини ауто-школа широм Републике Српске из месеца у месец осетно мање кандидата
ЦЕНЕ услуга у ауто-школама широм Републике Српске бележе раст и варирају од места до места.
Фото АШ Волан
Због поскупљења горива од 20 одсто, аутоматски су многе услуге које су везане за аутомобиле скочиле. Многе ауто-школе су биле принуђене да подиглу цене часова. И док поједини власници ауто-школа из већих градова тврде да нису мењали ценовнике, у мањим местима су били принуђени да их подигну услед актуелих поскупљења и мањка кандидата.
- Гориво је поскупело за 20 одсто, па је самим тим и цена обуке у просеку, отишла за петину.То је још један разлог за неуједначеност цена на тржишту. Ранијих година је теорија по часу била пет КМ, а сада је 20 КМ. Мислим да још увек нисмо постигли уједначавање цена, а давне 2007. године то смо имали. Такође, тренутно ауто-школу похађа већи проценат женских особа, јер мушкарци махом одлазе у иностранство да се запосле као возачи. А чињеница је да је мање омладине, па све то скупа доводи до мањег броја кандидата - рекао је Ивић.
Из једне ауто-школе у Бањалуци тврде да нису подизали цене обука и да су оставили прошлогодишње и тврде да је интересовање кандидата у односу на раније године исто.
- Покушавамо да се уклопимо у тренутну ситуацију скока цена, не знам до када ћемо, али некако успевамо. На пример, Б категорија код нас је 620 КМ, а са свим осталим трошковима које кандидат плаћа (лекарско, теоретска, прва помоћ, полагање тестова, полагање вожње) изађе око 900 КМ - каже Миленко Станетић, из једне од бањалучких ауто-школа.
Једна од ауто-школа у РС, Фото АШ Ивић
Када су у питању мањи градови попут Модриче, један од власника ауто-школе признаје да имају мање кандидата него прошле године, јер многи млади одлазе у иностранство или у друге градове, стога су они били принуђени да повећају цене обука.
- У зависности од категорије ми смо подигли цене за 100 КМ. Генерално гледано, већи нам је проблем мањак младих него цене - признаје инструктор вожње из Модриче.
У Бијељини цене обука код појединих ауто-школа остале исте, али признају да размишљају како ће се ствари глобално одвијати. Они нуде могућност плаћања на рате, као и многе друге ауто-школе јер су свесни ситуације на тржишту.
- Иако нисмо поскупљивали категорије од нове године, осети се пад кандидата. Цене су се изједначиле са свим осталим испитним таксама, па је Б обука дошла укупно до 1.000 КМ, као и сви остали трошкови возачког испита. Надамо се да ће доћи до рационализације цена - каже Миљан Трифковић.
АКТИВНО 237 АУТО-ШКОЛА
ПРЕМА подацима Завода за статистику Републике Српске прошле године је 237 ауто-школа обављало делатност оспособљавања кандидата за возаче моторних возила.
У 2021. години је 21.845 кандидата изашло на возачки испит, а 16.485 кандидата је положило.
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања
МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).
10. 01. 2026. у 15:08
ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда
ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.
10. 01. 2026. у 06:30
"ПРИПАДА НАМА - НЕ ДАНСКОЈ, НИ САД" С Гренланда послата јасна порука: "Нико нема право да одлучује уместо нас"
ЛИДЕРИ пет највећих политичких партија Гренланда објавили су заједничко писмо у којем наглашавају да Гренланд није део ни САД ни Данске, већ да припада Гренланђанима, и да захтевају од Сједињених Америчких Држава да немају никакву контролу над тим острвом.
10. 01. 2026. у 11:52
Коментари (0)