ПАРТИЈЕ "ЈУРЕ" ЧЛАНСТВО! Политички субјекти Републике Српске збијају редове и утврђују своју бројност

С. МИШЉЕНОВИЋ

10. 07. 2021. у 08:12

ИАКО је нешто више од годину дана до избора у Републици Српској, партије увелико збијају редове и пребројавају чланство.

ПАРТИЈЕ ЈУРЕ ЧЛАНСТВО! Политички субјекти Републике Српске збијају редове и утврђују своју бројност

Фото ПДП

Од партијске војске тражи се лојалност. Чланству се путем порука шаљу упутства да потврде да су уз њих. На радним местима, а која су добили путем странке, морају се изјаснити да ли су за партију. Од стране партија "чешљају" се и општине и од чланства се траже и потврда да ли су на истој страни, кажу за "Новости" чланови многих странака који су последњих месеци били на мети партијских шефова.

На терену странке организују и скупове како би ојачали чланство. Опозициони ПДП је осмислио акцију "Разговор са грађанима". Кроз причу са грађанима ПДП уједно проверава и колику подршку има. Најјача странка у РС СНСД већ месецима утврђује број чланова и лојалност. Очекује се да у августу СНСД на Кочићевом збору на Мањачи покаже бројност и оданост чланства.

Дарко Кузмановић, политички аналитичар, каже да је чланство у странкама, нажалост, битно, јер живимо у друштву где је партократија и где су партије фондови за запошљавање.

- Данас све странке у РС сличе као јаје јајету. Политика је голи интерес и ту је кључ и код чланства партија. Кампања у РС је већ је почела, односно почела је чим су завршени локални избори у новембру прошле године. Избори су за многе странке бити или не бити, односно да ли ће задржати зарађени капитал - истиче Кузмановић.

Ивана Корајлић, извршна директорка "Транспаренси интернешнела БиХ" ,каже да се често на терену чује како чланове партија условљавају да ће изгубити посао ако не покажу лојалност.

- Ретко ће неко јавно изаћи и рећи да га притискају из врха странке. Партије не окупљају чланство програмом и иделогијом већ се људи укључују ради посла и привилегије. Партије то користе и држе их послушним - истиче Корајлићева.

Рајко Васић, члан ГО СНСД, каже да се чланство може исконтролисати само ако имаш свакодневни контакт са члановима.

- Странка која за Ђурђевдан не зна ко ће тачно гласати за њу у октобру не треба да се бави политиком - поручује Васић.

Милан Миличевић, председник ГО СДС, каже да је свестан да свака партија има део људи који су чланови из интересних разлога и само су ту због интереса.

- Проверавање чланства не треба чинити јер је то вид притиска на људе. Странка треба бити отворена за улазак и излазак. Прозивање, узимање личних података и провера лојалности је контрапродуктивна и испод сваког нивоа. Па и да имате 100.000 чланова, то није гаранција победе на изборима - каже Миличевић.

УСЛОВЉАВАЊЕМ КРШЕ ЗАКОН

ИВАНА Корајлић каже да партије улазе и у зону кршења закона када почну слати грађанима поруке путем телефона или на кућне адреса и условљавати их да морају доћи на неки скуп или чак да су обавезни да се јаве у централу и потипишу сагласност за лојалност.

- Овај начин рада партија је просто незаконит - каже Корајлићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: Било је лепо...

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."

НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.

04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11

Коментари (0)

САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО! Познато када Шеј Гилџес Александер и Никола Јокић одмеравају снаге, ево који су термини утакмица Денвера и Оклахоме