ТЕСЛА - НАЈСВЕТЛИЈА ЗВЕЗДА СВЕТСКЕ НАУКЕ:У УКС, наши писци и музичари обележили 169 година од рођења великог проналазача

Драгана Матовић

11. 07. 2025. у 17:00

ЈЕДАН од највећих умова у историји човечанства, Никола Тесла, још једномје "спојио" науку и поезију, ум и срце, струју и дух. Уочи 169 година одрођења српског генија, у Удружењу књижевника Србије (УКС) у среду увече, окупили су се песници, глумци, музичари, чувари наше традиције.

ТЕСЛА - НАЈСВЕТЛИЈА ЗВЕЗДА СВЕТСКЕ НАУКЕ:У УКС, наши писци и музичари обележили 169 година од рођења великог проналазача

Фото: Приватна архива/Иван Кршев

Његов рођендан су дочекали Матија Бећковић, Перо Зубац, Бата Милановић, Бошко Сувајџић, Милица Лилић Јефтимијевић, Видак Масловарић, Вјера Мујовић... Звук омиљеног Теслиног музичког инструмента у Француску 7 у Београду донело је Гусларско друштво "Цар Лазар" из Приштине.

- Никола Тесла је чудо небеско, емисар са онога света, клупко енергије које је пронашло изабрано дете ни случајно у Смиљану - каже песник Перо Зубац за "Новости" који је на овом догађају први пут говорио своју поему "Мит о бесконачности" о Николи Тесли. - То дете је имало проблема са визуелним и слушним халуцинацијама све док није успостављена веза са оностраном енергијом која тражи уточиште. Није случајно баш у том тренутку, баш у том малом селу, у тој породици рођена најсветлија звезда светске науке.

Д. Матовић

 

Песник нам говори стихове из нове поеме:

"У сну ме је Мали принц замолио

да напишем песму о Николи Тесли

Како да напишем песму о Тесли

када је Никола Тесла Песма над песмама

А принц ми каже: Укључите сва чула

Песма ће се сама написати

То неће бити ваша песма

Него дошапнута песма из Безвремења"

Зубац је дуго истраживао живот и дело Николе Тесле. Пронашао је много докумената о њему док је писао књигу о Ленки Дунђерски. Највише га је занимао његов однос са песником Лазом Костићем.

- Лаза је познавао Теслу и сазнао је, у разговорима са Ленком, да је он, њен идол, па је то искористио, у данима када му је изгорела лабораторија у Америци. Понудио му је, у писму, неименовану, веома богату мираџику, уз то лепотицу, не би ли га оженио, описујући је најлепшим епитетима као особу "подобну да савлада сваку женомрзицу". На два писма Тесла му одговара да и не зна о коме Лаза говори, јер се "он са науком венчао". Пронашао сам и две Теслине песме, а сам Тесла преводио је са америчким песником Робертом Џонсоном и стихове Јована Јовановића Змаја. Када је објављена Змајева збирка на енглеском, тадашњи председник српског друштва у Њујорку рекао је Тесли да није знао да се и у певање разуме. Славни проналазач му је одговорио: "Ми Срби умијемо да певамо, али нема ко да нас слуша."

Д. Матовић

 

НАШ АКАДЕМИК ПРЕДЛОЖИО ДА СЕ ГЕНИЈУ ИЗ СМИЉАНА И ЧИКА ЈОВИ ПОДИГНЕ ОБЕЛЕЖЈЕ У НОВОМ САДУ

  АКАДЕМИК Матија Бећковић је предложио да се замоли Сабор СПЦ да се прах Николе Тесле и Михајла Пупина сахране испод Храма Светога Саве, онако како су Доситеј Обрадовић и Вук Караџић сахрањени испред Саборне цркве у Београду.

- То не би било само право место за Теслу и Пупина, него би било и велико охрабрење српском народу у овим невременима.

Бећковић је подсетио на стихове које је Иво Андрић издвојио за мото есеја о Змају: "Чини ми се да грлим цео будући свет.".

- Нису ли ти стихови најкраћа дефиниција из уметности Ноколе Тесле који је написао да је "Змај, песник који све воли и кога сви воле" и тако описао себе. У поезији је често најтајанственије оно што је најочигледније - рекла је Аница Савић Ребац тумачећи Змајеву поезију. Да је најтеже уочити оно што је очигледно можда нема речитијег примера од савременика, сапосника и сародника - Тесле и Змаја. Није ли и Тесла, песник међу научницима, тек у интернет ери постао и у целом свету и у свом народу живљи и актуелнији него за живота. И није ли са његовим духовним проналасцима тријумфовала не само наука него и поезија. Спојиле су се Змајева певанија и Теслина полифонија и телефонија. Не знам да ли су се икад више уважавала један велики научник и један велики песник, поезија и наука као у случају ова два земљака. Да ли је Тесла преводећи Змајеву поезију и њу претварао у светлост. Не би било чудо да је и сваку праву реч видео и доживљавао као сијалицу. Наука и поезија су само различити језици истог.

Песник је додао да везе између Тесле и Змаја доказују да је језик прави завичај:

- Ако је човек језик, ко би то био ако не Никола Тесла. Не бисмо погрешили ако бисмо казали: Тесла је песник, наука је његова поезија, а сваки изум - песма. Поезија је и глас народа. Ниједан велики песник није певао на неком другом језику, осим на свом матерњем. Тесла нас наводи на помисао да та истина важи и за науку. Ако је песник зависник од језика није ли то и научник, поготово изуметник како је Лаза Костић назвао Теслу.

Бећковић је рекао да се од свих тумача Змајеве поезије Тесла разликује по томе што је у предговору, уз превод, исписао сву српску историју:

- Мора да је веровао да је та историја транспонована у Змајевим стиховима. Прича о Тесли и Змају прича је о једноме. И споменик посвећен њима морао би бити од једног лива, једној души и два тела. То би био истински нови сад и нови вид и за то дело нема природнијег града од Новог Сада. Живели су одвојено у Пешти, Прагу и Бечу, а правда је да се у бронзи збрате и заувек загрле Тесла и Змај, завичај, универзум и Нови Сад.

Теслин рођендан у УКС "дочекала" је и књижевница Милица Јефтимијевић Лилић. Она је раније објавила три приче о Тесли: "Неочекиван сусрет", "Божији дар" и "Сан". Песму "Енергија", посвећену Тесли, говорила је у Француској 7.

- Тесла је сувише велики да бисмо могли да прођемо поред њега, а да се не замислимо - каже нам Јефтимијевић Лилић.

Тесла поред новог система трансформатора, Фото Музеј Николе Тесле

 

Један од најблиставијих умова човечанства, рођен је 10. јула 1856. (28. јуна по старом календару) у Смиљану, крај Госпића у Лици. Његов отац Милутин Тесла био је православни свештеник, а мајка Георгина из милоште звана Ђука, рођено Мандић, потекла је, такође, из свештеничке породице. Она је, за разлику од Теслиног оца, дочекала славу свог сина.

Пут је Теслу водио од Граца преко Марибора и Прага до Будимпеште, а онда се 1884. сели у Њујорк, где се придружује Едисоновој компанији, али се брзо разилази са њим због "рата струја". Уверен да је наизменична струја будућност, Тесла оснива своју компанију "Тесла електрично осветљење и производња". Почиње рад са индустријалцем Џорџом Вестингхаусом и ствара први електромотор на наизменичну струју 1887.

ПЕСМА ТЕСЛИНА

 

ПОЗНАТО је да је Никола Тесла волео поезију, највише Змајеву, али мало ко зна да је наш велики проналазач писао поезију. Једна од две његове сачуване песме, прочитана је на уметничком "дочеку" његовог рођендана.

Делови божанског оговарања

Кроз свемирску слушалицу

слушам звезде шта казују.

Неког новог су довели

па му Олимп показују.

"Ено тамо Архимеда,

са полугом вазда шета,

каже да је материја

исто што и енергија,

а закони твоји крути

да су пуста лудорија."

"Ал' на Земљи ти закони

јоште важе и те како,

а кад чујем свеже вести,

уопште ми није лако.

Топ свемирски, кажу, праве

оне усијане главе."

"Е мој, Њутне, ружно су се

с твојом славом нашалили,

а науку твоју дивну,

наглавце су поставили.

И још неки Ајнштајн, луда,

с тобом хоће да се спрда.

Каже да је материја

исто што и енергија,

а закони твоји крути

да су пуста лудорија."

"Ја, Келвине, не успевам

те финесе да разумем,

макар сам се преварио,

бар сам све од себе дао.

Него, попили смо кафу

и време је да се пође,

а ти реци, твој друг Тесла,

хоће л' скоро да нам дође?"

"Ма тај Тесла увек касни,

нема смисла да се чека,

на тог залудног човека."

Тад свемирска веза пуче

и из моје слушалице,

више нисам чуо ништа

осим буке са улице.

Тесла је експериментисао у различитим областима, укључујући истраживање икс-зрака, изум "Теслиног калема" 1891, који ће се касније користити у радио-предајницима. У лабораторији у Колорадо Спрингсу 1899, Тесла се посветио бежичном преносу електричне енергије, покушавајући да Земљу искористи као проводник.

Зарађивао је милионе, али је одмах улагао у своје иновације, трошио новац на своје иновације које су често наилазиле на недостатак финансијске подршке. Када су га године и финансије сустигле, нашао се у незавидној ситуацији, али је одбио милостињу и остао поносан до краја живота.

Очаран српском епском поезијом

 

У ЈЕДНОМ од издања "Сенчури магазина", у чланку "Змај Јован Јовановић: највећи српски песник данашњице", Никола Тесла је написао:

- Тешко да има народа који је доживео гору судбину од српског. Са висина свог сјаја, када је царство обухватало готово цели северни део Балканског полуострва и велики део територије која сада припада Аустрији, српски народ је нагло доспео у безнадежно ропство, после фаталног боја на Косову пољу са надмоћним азијатским хордама, где је пао Милош Обилић, најчувенији од свих српских хероја. Тај догађај би се могао сматрати митом, насталим на додиру грчке са латинском расом. Јер у Милошу видимо обојицу, и Леониду и Муција и, још више од тога. Није никакво чудо што је песништво народа који је био у стању да створи такве јунаке могло да буде проткано духом племенитости и витештва. Чак је и непобедиви Марко Краљевић, касније персонификација српског јунаштва, када је победио Мусу, главара муслимана, узвикнуо: "Тешко мени до Бога милога, где погубих од себе бољега".

У писму генералном конзулу Југославије у Њујорку почетком 1935, Тесла се захвалио Михајлу Пупину на идеји да америчке компаније формирају фонд за његову безбрижну старост. Одбио је ту помоћ, сматрао је увредом и знаком да је завршен његов стваралачки рад. И југословенска влада, па и краљ Петар, нудили су му пензију, али је он и то одбијао, јер је сматрао да ће то утицати на његову стваралачку слободу. Ипак, југословенска влада, у више наврата укључујући и краља Петра Другог, разговарала је с Теслом о пензији, нудећи му месечну исплату која би му омогућила скроман живот. С су му и молбе. На крају је, ипак, на иницијативу југословенског конзула Радоја Јанковића, прихватио доживотну пензију од 600 долара месечно Краљевине Југославије. Касније, Тесла је изјавио да му је то био најдражи новац који је икада примио.

Преминуо је 7. јануара 1943. у хотелској соби у Њујорку. Део његове заоставштвине и урна са пепелом налазе се у Теслином музеју у Београду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ ОТАЦ: Мина Совтић примљена у Ургентни у тешком стању - губила свест, није могла да комуницира па је то радила Аница Добра