ПРВО МОРАВАЦ, ПА ЋИРИЛИЦА: "Младост", најстарије српско активно културно-уметничко друштво у Паризу, четири деценије негује традицију
Српска ношња, погача и со. Тако чланице и чланови српског Културно-уметничког друштва "Младост" из Париза, основаног на Ђурђевдан, дочекују госте на својим приредбама и о великим догађајима, као што су прослава Сретења у резиденцији амбасадора Србије или дана Светосавља на броду на Сени.

Фото: Горан Чворовић
"Српски" Париз не иде без "Младости". Више од 45 година у овом ансамблу у Граду светлости негују нашу традицију, језик, обичаје. Неизоставни су чинилац успешног функционисања наше дијаспоре.
- Циљ нам је да, осим игре и песме, сачувамо српски језик, веру и обичаје – каже за "Новости" председник клуба Жељко Ивовић.
Многи малишани, када први пут дођу, говоре српски, али неки и не баш течно, нарочито они из мешовитих бракова, када је један од родитеља Француз.
- Али, уз фоклкор и песме, и они се полако ослобађају и почињу да склапају реченице на језику који можда и не користе довољно у породицама. Настојимо да радимо искључиво на српском језику и да језичко наслеђе пробудимо у њима. И, успевамо у томе – додаје наш саговорник.
Неки, тако, прво науче моравац, па ћирилицу.

Фото: Горан Чворовић
Младост је основана 1979. године. Спремају се да ових дана прославе пуних 46 година постојања. У четири ансамбла - дечјем, омладинском, извођачком и рекреативном, активно је 69 играча.
- Некада их је било и више, у неким периодима и мање, најмање четрдесетак, никад испод тог броја. Сада се полако пењемо, и циљ нам је да дођемо до сто чланова – каже Ивовић.
У дечји састав се примају деца већ од 6 година.

Фото: Горан Чворовић
- Већином су рођена овде, чак и њихови родитељи. Имамо и трећу, па и четврту генерацију. Највише их је из Србије, али их има и родом из Црне Горе, Републике Српске и БиХ. Раније смо имали и децу из Македоније. Било их је са целог простора Балкана.
Доводе их родитељи, али долазе и сами.
- Много тога о нама сазнају преко друштвених мрежа. А наша најбоља реклама су концерти. После сваког великог наступа, увек нам се пријави неколико нових чланова. Неки остану, нека одустану због других обавеза, али важно је да се интересују.

Фото: Горан Чворовић
Има и родитеља који децу доводе због носталгије. Усмеравају их и они који су већ играли фоклор. Неки малишани и сами осете потребу и жељу да дођу, нарочито када им се неко од другова тиме већ бави. Одушеве их ношње, наступи, путовања.
Тако се и они брзо укључе у ритам игре и језика који одзванја недељом од 10 до 12 сати, а касније и уторком и петком, за старије, у сали у улици Ашеро у париском 19. арондисману. Све концерте, чланови овог културно-уметничког друштва приређују у париским позориштима.

Фото: Горан Чворовић
- Наступамо искључиво у театрима, где се акценат ставља на фолклор, игру и песму. Више волимо театар, с мањом зарадом иако се од ње издржавамо, него да у првом плану буду роштиљ и игранка у великим салама. Нема ништа лепше неко када се угасе светла у сали, и упале она на бину, и деца изађу на позориницу у два блока од по 45 минута, да покажу шта умеју, да представе културу свог порекла и на крају добију гломогласан аплауз – вели Ивовић.
"Младост" је позната по томе што организује велика путовања за своје чланове. Српски фолклор из Париза предстаљали су у ^икагу, Сан Дијегу, Лос Анђелесу, Мајамију. У Европи нема дела који нису обишли – Лондон, Београд, Херцег Нови, Нови Сад, Италију. Ове године, почетком јуна, спремају се на турнеју у Ванкувер. Већ су узбуђени због откривања нових хоризоната и дружења с вршњацима истог порекла на другом континенту.

Фото: Горан Чворовић
- Све што успемо да зарадимо на концертима, улажемо у финансирање путовања. Много нам помажу и родитељи, а вршимо и размену са локалним клубовима – наглашава наш саговорник.
Тако се сналазе и за кореографије. Многе су наследили. Последњих година су успели да набаве још три. Урадио им их је Небојша Петровић Ђики који живи у Бечу, велико име српског фоклора. На сличан начин долазе и до ношњи.

Фото: Горан Чворовић
- Имајући у виду да смо најстарије активно српско фолклорно друштво у Паризу, пуно тога остало је у фундусу. Успели смо последњих година и да купимо још три комплета. Ношње набављамо из Србије, од оних који се професионално баве њиховим шивењем. Део новца смо добили и од Владе Србије и захвални смо им на тој помоћи. Ако се добро пази, ношња може да траје и по петнаестак, двадесет година – истиче Жељко Ивовић.

Фото: Горан Чворовић
Последњи наступ имали су у фебруару, а следећи је заказан већ 29. маја, у позоришту "Сен Леон" у париском 15. арондсиману. Биће то традиционални деведесетоминутни концерт у коме ће се представити све категорије. У претходном наступу акценат је био на дечјем ансамблу, а сада је на старијима. На програму су "Игре из околине Београда", "Банатски мотиви", "Еро с онога свијета", "Влашке игре из околине Неготина", "Кобишница", "[аљиве игре из Војводине", "Игре из околине Ниша" и "Игре из централне Србије". По обичају, младосташи ће да играју, а Парижани да аплаудирају.

Фото: Горан Чворовић
ПРЕШАО С РОЛИНГА НА ПИРУЕТУ
Цела породица Ивовић је укључена у рад "Младости". Координатор и секретар клуба је Жељкова супруга Александра која је у клубу активна преко 30 година. Уметнички руководилац је њихова кћерка Валентина. Потпредседник је, иначе, Филип Пауновић, а благајница Ивона Благојевић. Жељко Ивовић је у управи Младости од 2018, а од 2020. је председник. Србин је из Херцег Новог, а у Француској живи од 2000. године. Бавио се професионално кошарком. Играо је за Приморје. Син Никола, такође кошаркаш, играо је за репрезентацију Србије испод 16 година, а наступао је за француски тим Левалоа, док је и даље фолклораш "Младости".

Фото: Горан Чворовић
- Супруга Александра је годинама била у фолклору, а и деца Валентина и Никола су од малих ногу почели тиме да се баве, тако сам и ја уз њих прешао с кошарке на фолклор. Слично је, само без лопте. Ролинг сам заменио пируетом – шаљиво закључује Жељко Ивовић.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)