БРУТАЛНИ ЗЛОЧИН ЈОШ БЕЗ КАЗНЕ: Током агресије 1999. на данашњи дан извршен је срамни, вандалски напад на зграду РТС
НАПАД НАТО на зграду Радио-телевизије Србије у Београду, изведен 23. априла 1999. током емитовања вести у 2.06, један је од најстрашнијих догађаја током агресије на нашу земљу. Први пут у историји ратовања бомбардована је једна медијска кућа која је претходно проглашена за легитимну војну мету. Погинуло је 16 запослених, а њихова родбина, пријатељи и колеге још чекају правду.

Фото: Игор Маринковић
Питања о одговорности и легитимности стравичног злочина и после 26 година су отворена. НАТО је тврдио да је зграда РТС била део пропагандне машинерије тадашње власти, а једино је тадашњи директор РТС Драгољуб Милановић осуђен на десет година затвора јер није поштовао наређење ондашње савезне владе да људе и технику измести из зграда у Абардаревој и Хиландарској улици. Специјална комисија Хашког трибунала, која је истраживала овај случај, из само њима знаних разлога није предложила тужилаштву да покрене кривични поступак. И, ту се, мање-више стало.
Међу онима који су ту ноћ преживели је инжењер Драган Шуковић. На послу се те вечери затекао случајно, дошао је да замени колегу који је морао да оде кући јер му се дете разболело. Када је зграда у Абардаревој бомбардована, Шуковић је био у режији Студија 1, где су уживо емитоване вести. У згради је било осамдесетак људи, а у делу који је бомбардован, осим њих шеснаесторо који су погинули, било је и десетак који су преживели. Шуковић је пуком срећом избегао смрт. Изгубио је више литара крви. Имао је 26 шавова на глави.
- Гледао сам око себе мртве колеге, не знам како сам преживео - говорио нам је он. - РТС није гађан осиромашеним уранијумом, али гореле су траке, камфор. Ми смо удисали отровне гасове. Неколико колега је умрло од последица бомбардовања у страшним мукама. Жалосно је што се о томе ћути. Колико је експлозија била јака, можда најексплицитније говори податак да су делови "трик стола" који је тежак две и по тоне нађени испред Цркве Светог Марка. Неки људи су буквално спржени. Од двојице колега - Синише Медића и Драгојевића - нема ни трага, чак ни њихов ДНК нису успели да пронађу. Али, давно је изгубљена шанса по питању озбиљне медијске пропаганде. Можда ће неко смоћи снаге да причу преокрене.
До сада је једино амерички истраживачки новинар Џереми Скејхил упутио јавно извињење из САД. Он се, како је навео, у име своје државе извинио због тога што је током НАТО агресије хладнокрвно убила 16 радника РТС: Јелицу Мунитлак, Ксенију Банковић, Дарка Стоименовског, Небојшу Стојановића, Драгорада Драгојевића, Драгана Тасића, Александра Делетића, Славишу Стевановића, Синишу Медића, Ивана Стукала, Дејана Марковића, Милана Јоксимовића, Бранислава Јовановића, Слободана Јонтића, Милована Јанковића и Томислава Митровића.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку
ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.
29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21
Коментари (0)