"ОСЕЋАМ СЕ КАО У ЗАТВОРУ": Потресна исповест Срећка из Јагодине, због цирозе јетре живи у четири зида (ФОТО)
ОСЕЋАМ се као да сам у затвору. Био сам хиперактиван, пуно сам радио, дружио се са пријатељима. Сада сам у четири зида, а "пријатељи" су ми телефон и ТВ. Затишје. То ми веома тешко пада.

FOTO: Privatna arhiva
Овако за "Вечерње новости" Срећко Савић (57) из Јагодине описује стање у коме се налази откако му је пре две и по године дијагностикована цироза јетре непознатог порекла. Највећи шок му је било само сазнање.
Цироза јетре је подмукла болест, јер је то орган који нема нерве и не боли, па се најчешће открије у завршној фази, и једини орган за који не постоји алтернатива осим трансплантације.
- Кроз главу су ми одмах прошле бака и мајка, које су исту болест добиле у позним годинама. Живео сам много бржим темпом и био сам под стресом због посла, те сам вероватно раније оболео. Нисам схватао тежину болести и наставио сам да радим у својој браварској радионици. Када сам добио унутрашње крварење, схватио сам да није шала. Да нисам имао подршку породице и пријатеља, вероватно не бих ни започео мукотрпно лечење у Клиничком центру у Београду, за чије врсне стручњаке имам само речи хвале - каже Савић и додаје да би после трансплантације најпре отишао на путовање.
Потпредседници Удружења "Заједно за нови живот", Жељки Бојић (35) из Београда, цироза јетре дијагностикована је када је била студент Медицинског факултета. А на листу за трансплантацију уписана је јуна 2022. године. Каже да је након сазнања за болест, уследио шок, велики емотивни ролеркостер у глави, јер је схватила колико је танка линија између живота и смрти, да је, једини лек, трансплантација. Тежак, неизвестан и трновит пут и од тог тенутка њен живот је претворен у велики пешчани сат и једно велико чекање.
Едукативне трибине и освешћивање
МИНИСТАРСТВО здравља улаже доста напора, као и наше удружење, али трансплантација није само системске природе и држава не може да нам реши проблем. Кључно је подизање свести о овој теми - каже Бојићева. - Када постоји потенцијална мождана смрт код пацијента, веома често је одговор негативан, баш због тога што људи нису довољно просвећени. Зато организујемо едукативне трибине - каже потпредседница Удружења "Заједно за нови живот".
- Моја болест почиње 2010. године на рутинском ултразвучном прегледу на ком је докторка дијагностиковала камен у жучној кеси. Осећала сам да полако губим битку и да живот полако истиче из мене. Дошло је до постоперативних компликација, резултати су били све лошији и осећала сам да ми се живот гаси. Али, онда ми је хирург, проф. др Небојша Станковић, са Војномедицинске академије, баш на мој 21. рођендан, после осмочасовне операције подарио најлепши поклон - живот. Оно што тад нисам знала је да је то тек једна у низу борби које ми предстоје - наводи Жељка Бојић и додаје да су јој све жеље, планови и снови заустављени.
Потпредседница Удружења каже да у Србији на трансплантацију јетре чека осамдесетак пацијената, на бубрег око 800 одраслих и 30 деце, ново срце чека педесетак, а рожњаче око 1.000 људи. Она додаје да после трансплантације јетре пацијенти постају радна популација, активни чланови друштва и живот им се враћа у нормалу.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)