ГРУПНИ ПОРТРЕТ СРПСКЕ ЕЛИТЕ: Отворена стална изложбена поставка "Сала председника у Библиотеци САНУ".
МЕЂУ двадесет и два председника Српске академије наука и уметности, највише је истакнутих научника који су били посвећени различитим областима, а у Академији су били од почетка.

Фото САНУ
Они су доприносили њеном угледу претходне 183 године. Овом изложбом изражавамо захвалност и омаж њиховом делу, истакао је актуелни председник САНУ, академик Зоран Кнежевић на свечаности поводом отварања сталне изложбене поставке "Сала председника у Библиотеци САНУ".
Поред фотографија и биографија 22 председника САНУ, поставку чији је аутор академик Миро Вуксановић, управник Библиотеке САНУ су и велики портрети појединачни и групни, који подсећају да су почасни и стални чланови САНУ и њених претходница били најпознатији српски научници и уметници, као и први професори Београдског универзитета и ранијег Лицеја. Изложени су увећани ликови Јована Стерије Поповића, Вука Караџића, Петра Петровића Његоша, Николе Тесле, Михајла Пупина, Милутина Миланковића и Иве Андрића. Али и портрети прве жене члана САНУ Катарине Ивановић, као и прве жене која је добила звање академика Исидоре Секулић.
*Узми 20% бонуса за ЛИВЕ!
Активирај бонус уз одиграни тикет од 4+ пара, уплатом од 1.000РСД и квотом од 5.00 или више!*
Биографије и портрети
ПОРТРЕТИ и биографије председника постављени су на седам столова. Иду хронолошки од првог председника Јосифа Панчића, преко Чедомира Мијатовића, Јована Ристића, Симе Лозанића, Јована Мишковића, Стојана Новаковића, Јована Цвијића, Душана Каназира, Александра Деспића и других.
Ту су и међашни датуми историје САНУ, започете владарским указима двојице Обреновића који су именовали првих осам чланова Друштва српске словесности, односно шеснаест првих чланова Српске краљевске академије. На изложби је предочено како су покретане серије академијских издања почев од 1847. године до оних које данас излазе.
*Узми 20% бонуса за ЛИВЕ!
Активирај бонус уз одиграни тикет од 4+ пара, уплатом од 1.000РСД и квотом од 5.00 или више!*
Према речима академика Вуксановића посетиоци изложбе ће имати прилику да виде како је Српска академија мењала своје име од постанка 1841. године до данас:
- Предлог за њено оснивање поднели су Јован Стерија Поповић и Анастасије Николић. У средишту поставке је хронолошки именик свих председника (22), од биолога који је на Тари пронашао оморику до астронома чије презиме носи један планетоид.

"ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ" Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама
ЗАМЕНИК председника Савета безбедности Русије и председник странке Јединствена Русија Дмитриј Медведев оптужио је данас западне земље да организују протесте и мешају се у изборне процесе других земаља да би одржале своју доминацију.
31. 07. 2025. у 17:01

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

СРПСКА СНАЈА ИЗ ЗАМБИЈЕ Описала свој прелазак у православље: "У почетку, неке ствари биле су ми ЧУДНЕ"
ПАТРИЦИЈА Каунда из Замбије пре неколико година заљубила се у младића из Србије, а због њега се доселила у нашу земљу, па чак и променила веру.
02. 08. 2025. у 11:32
Коментари (0)