ОТКРИВАЊЕ НЕПОЗНАТОГ О ЈОВАНУ ВЛАДИМИРУ: Снимљени документарни филм о првом српском владару светитељу тренутно је у монтажи
НА више локалција у неколико балканских земаља снимљени су кадрови за документарни филм о првом српском владару светитељу Јовану Владимиру чије мошти се налазе у Албанији, а о коме Срби врло мало знају. Филм су режирали нишки историчар Ђорђе Бојанић и ђакон Дејан Јовановић.

Фото Приватна архива
- Кадрови за филм снимани су у Елбасану - Шин Ђон у Албанији, Старом Бару, Микуљићима, Румији где се сваке године традиционално на дан Свете Тројице износи крст Светог Јована Владимира, кога чува братство Адровића. Обишли смо са протојерејом Јованом Пламенцем и братство Андровића у Старом Бару које вековима чува крст Светог Јована Владимира. Занимљиво је да само два човека која чувају крст знају где се он тачно налази - прича за "Новости" Ђорђе Бојанић.
Фото Приватна архива
Он каже да посебну драж овој причи даје чињеница да у филму говори протојереј Јован Пламенац, човек који је открио мошти Светог Јована Владимира у Албанији.
Бојанић верује да ће филм изазвати велико интересовање публике јер прича о непознатим историјским чињеницама.
- Тачно је да и дан-данас има мало података чак и за историчаре. Владимир је био први српски владар светитељ архонт-кнез кога је Српска православна црква прогласила за свеца. Владика Николај Велимировић га је од милоште назвао краљем - објашњава Бојанић.

Фото Приватна архива
Свети Јован Владимир Српски се сматра првим свецем и небеским заштитником града Бара. Његово најстарије, данас изгубљено житије настало је у Дукљи вероватно између 1075. и 1089. године, сачувано је у скраћеном облику у Љетописа попа Дукљанина, написаном на латинском. Доста о томе је писао и Ава Јустин Поповић и владика Николај Велимировић, али поред тих записа имамо и нова истраживања о којима у филму говори Јован Пламенац - каже историчар Ђорђе Бојанић.
Одрубљена му је глава испред цркве у Преспи, царске престонице, где је и сахрањен. Манастир светог Јована Владимира налази се у селу Брадашеш у округу Елбасана.
- Албанци су ову српску цркву превели под албанску православну цркву, и за њих данас ова црква нема никакве везе са српском црквом и Србима. Они су 2006. године плочу изнад главног улаза у цркву, на којој је било написано ћирилицом ко је оснивач и ктитор светиње, скинули и на њено место поставили плочу са грчким натписом. Та уклоњена плоча са српским ћириличним натписом данас се чува у једном музеју у Тирани - прича о открићу Бојанић.
Филм је у фази монтаже, а као и остали које је потписао овај историчар, моћи ће бесплатно да се преузму и емитују.

Фото Приватна архива
Широко подручје
СВЕТИ Јован Владимир владао је Дукљом, крајем 10. и почетком 11. века, државом која се простирала на подручју данашње Црне Горе, Босне и Херцеговине, Северне Македоније и Албаније.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)