НАШИ СУНАРОДНИЦИ У ГРАДУ НА КРКИ ДОБИЛИ СВОЈ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР: Да се чује глас Срба у Книну

КНИН је добио Српски културни центар. Место окупљања наших сународника, на које су чекали готово три деценије, налази се у центру града на Крки, у Улици краља Звонимира 41, а отворен је и освештан у суботу.

НАШИ СУНАРОДНИЦИ У ГРАДУ НА КРКИ ДОБИЛИ СВОЈ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР: Да се чује глас Срба у Книну

Фото: З. Јовановић

Свечаности су присуствовали председник Српског народног вијећа Милорад Пуповац, потпредседница владе хрватске из редова српске националне мањине Ања Шимпрага, шибенско-кнински жупан Марко Јелић, градоначелник Книна Маријо Ћаћић и многи други.

Фото: Фејсбук/СНВ

ТРАДИЦИЈА Освећење обавио владика далматински Никодим

После Удбине и Славонског Брода, ово је у последњих 10 дана трећи новоотворени Српски културни центар, а ускоро би по целој Хрватској требало да их буде четрдесетак. Следећи ће, како је најављено, бити отворен у Окучанима. Циљ је да се обезбеди место на којем би Срби, а и сви остали, могли да се окупљају и исказују свој национални индентитет.

- Србима треба овај простор да би могли да негују културне вредности које су за нас карактеристичне, а истовремено врата овог центра биће отворена за све друге културне доприносе граду. Као што српска заједница није затворена, и не би хтела бити, тако ни овај центар неће бити затворен. Ова врата ће бити отворена свима - рекао је Книну Милорад Пуповац.

ВЕЛИКА ПОМОЋ СПЦ И СРБИЈЕ

СРБИМА су у прошлом периоду много помогле и СПЦ и држава Србија, па је после катастрофалног земљотреса на Банији 86 контејнера донирала Црква, а 25 Амбасада Србије. Напокон је решен и водовод у Исламу Грчком и 200 кућа је добило воду. У току је реализација тридесетак пројеката да вода и струја дођу у насеља где живе Срби, а у СДСС кажу да неће одустати док све то не буде реализовано. 

Лидер Срба у Хрватској, који предводи наше сународнике на предстојећим парламентарним изборима који ће се одржати 17. априла, нагласио је и да је дуга прича о томе колико је требало времена да се у Книну отвори један овакав центар.

Фото: Фејсбук/СНВ

Дмаћини из СНВ са гостима

- Дуга је и у највећем делу своје историје велика прича о односима хрватског и српског народа на овим просторима, између католика и православаца - казао је Пуповац, подсећајући на трагична и драматична раздобља у којима су поделе биле веће и наглашеније него што реално то јесу. - Али, увек је било снаге да се те удаљености премосте и смање.

И Ања Шимпрага, која је рођена у Книну, на отворењу центра поручила је да је позитиван тренд да Срби сада имају место где се може славити различитост, сарадња и будућност.

- Кућа у којој је сада Српски културни центар била је рушевина, а обновом се желело постићи да се чује српски глас у Книну. Верујем да Книн сада са овим центром може да буде пример свима у Хрватској како се чува традиција и граде односи са већинским народом - рекла је Ања Шимпрага.

Фото: Фејсбук/СНВ

Српски културни центар у Славонском Броду

И У БРАНКОВОМ СЛАВОНСКОМ БРОДУ

НА 200. годишњицу рођења Бранка Радичевића, 28. марта, отворен је и Српски културни центар у његовом родном Славонском Броду (на слици) и по њему носи име. Отворен је као центар окупљања Срба у овом делу Славоније, али и "за све људе добре воље, место сусрета за промоцију културе, уметности и традиције, али и место унапређења међукултурног дијалога и сарадње". 

Изградња центара културе свакако је резултат сарадње са владајућим ХДЗ, са којима је СДСС већ осам година у коалицији. Успркос великим притисцима на ХДЗ, који су долазили и с деснице и с левице, хрватски премијер Андреј Пленковић је најавио даљу сарадњу са СДСС, ако успе да по трећи пут формира владу. О плановима српске странке њени лидери ћуте, а Ања Шимпрага каже да ће ићи са онима који ће омогућити да сва српска села добију струју и воду и да преостали Срби имају перспективу да наставе да живе у Хрватској.

- Неспорно је да су припадници српске заједнице суочени с посебним изазовима који нису истоветни онима које има већински народ. Припадници српске националне мањине и даље су међу најдискриминисанијим категоријама хрватских грађана и међу најчешћим жртвама различитих облика злочина и говора из мржње - казала је она.  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

РУСИЈА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Рафаел Надал је ово урадио у Шпанији и руски медији су због тога почели да крше закон