ПИРСИНГОМ СЕ УКРАШАВАЛИ У ПРАИСТОРИЈИ: У току пролећна кампања истраживања археолошког локалитета Свињаричка Чука код Лебана (ФОТО)

Игор Митић
Игор Митић

26. 03. 2024. у 06:45

У НАРОДНОМ музеју у Лесковцу стручњаци више институција радили су на обради и документовању археолошког материјала прикупљеног претходних година, током систематских археолошких ископавања, на праисторијском локалитету Свињаричка чука у селу Штулац, код Лебана.

ПИРСИНГОМ СЕ УКРАШАВАЛИ У ПРАИСТОРИЈИ:  У току пролећна кампања истраживања археолошког локалитета Свињаричка Чука код Лебана (ФОТО)

фото: Народни музеј Лесковац

Локалитет представља потврду да је Балкан кључни регион за разумевање неолитизације Европе и сведочанство је о насељима старим чак осам миленијума.

Ова пролећна кампања део је вишегодишње међународне сарадње лесковачког Народног музеја, Археолошког института из Београда и Аустријског археолошког института.

фото: Народни музеј Лесковац

- Додатном и даљом обрадом материјала, предмети и подаци које смо добијали током археолошких истраживања наћи ће се у новим научним публикацијама и донети ново светло у стручној и широј јавности о животу у праисторији у Лесковачкој котлини, али и на подручју централног Балкана - истакао је виши кустос Владимир Стевановић, археолог и руководилац Праисторијске збирке лесковачког музеја.

Циљ овогодишње кампање је и то да се материјал са Свињаричке Чуке припреми за презентацију широј јавности наредне године која ће на нивоу државе бити Година археологије.

фото: Народни музеј Лесковац

Ту су пронађени остаци старчевачких кућа и артефакти од изузетног значаја датовани у периоду између 8.000 и 5.500 година пре наше ере. Међу налазима је велики број комплетно стилизованих људских, типично старчевачких, и реалистичних фигурина људи и животиња.

Значајни налази су и алати, од којих су неки израђени од нелокалних материјала, керамичке посуде, жртвеници, привесци и накит, као и поједини примерци оновремене уметности. Интересантне су и лабрете односно пирсинг накит као и кашика од кости стара 8.000 година.

Свињаричка Чука је била стално насеље у каменом добу најмање неколико стотина година. Има и налаза из бакарног, бронзаног и гвозденог доба што говори о томе да су на овом простору људи живели бар 6.000 година.

Привезак и фигурине

ПРИВЕЗАК од нефрита, полудрагог камена, пронађен је у слоју из 5.700 година пре наше ере. Камен обрађен у облику човека са израженим грудима и перфорираним очима је примерак који је углачан до најситнијих детаља у изузетној доброј техници и таквог у Србији нема. Значајни су и налази две фигурине из бронзаног доба. Ради се о представама жена са дугим хаљинама које се шире при дну. Оне потичу из другог миленијума пре наше ере.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!