ЛЕТАЧИ И ПЕЊАЧИ У СПАСИЛАЧКОЈ МИСИЈИ: Прва вежба Хеликоптерске јединице МУП-а Србије и Горске службе спасавања Србије

Борис Субашић

13. 03. 2024. у 12:42

Спремни за евакуацију са врло уског простора, била то стена, клисура или кањон, врх високог димњака, кран, или пилон моста, или било које слично неприступачно место

ЛЕТАЧИ И ПЕЊАЧИ У СПАСИЛАЧКОЈ  МИСИЈИ:  Прва вежба Хеликоптерске јединице МУП-а Србије и Горске службе спасавања Србије

фото: ГСС В. Вилимоновић

ХЕЛИКОПТЕРСКА јединица МУП-а Србије и спасиоци Горске службе спасавања Србије извели су заједничку вежбу једног од технички најкомплекснијих видова спасавања са изузетно стрмих Орлових стена на Копаонику. Хеликоптерско спасавање захтева стални тренинг и уигравање посаде летелице са Горским спасиоцима, а ова вежба је била најсложенији хели-спасилачки задатак изведен у Србији са нашим посадама.

фото: ГСС В. Вилимоновић

Имобилизација повређеног и припрема за транспорт хеликоптером

- Радили смо евакуацију повређеног са стрме стене, у планинским условима, са свим елементима које такво окружење доноси. Вежба је успешно изведена и сада знамо да са припадницима хеликоптерске јединице МУП- а можемо безбедно да извршимо евакуацију са врло уског простора, била то стена, клисура или кањон, врх високог димњака, кран, или пилон моста, или било које слично неприступачно место, које би конвенционалним методама спасавања трајало много времена - рекао је Бранислав Ћурчин, спасилац Горске службе спасавања Србије.

Спасавања која изводи ГСС су због неприступачности терена увек физички напорна и дуготрајна, што представља велики фактор ризика за поврђеног.

фото: ГСС Д.Остојић

Хеликоптер МУП-а савршенно прецизно прилази спасиоцима ГСС и повређеном

- Сарадњом наше службе и хеликоптерске јединице МУП-а драстично се скраћује време за које спасиоци могу бити на месту несреће, збринути повређеног и евакуисати га до најближе здравствене установе - рекао је Марко Авдић, спасилац ГСС.

Хели-спасилачка вежба је део напора за подизање способности целог система за трагање и спасавање на неприступачним теренима. ГСС има потписан споразум са Директоратом цивилног ваздухопловства за потребе трагања и спасавања у цивилној авијацији, споразум са ЈП „Скијалишта Србије” и МУП-ом Републике Србије који дефинише процедуре спасавања и употребе хеликоптера за хитан медицински транспорт повређених скијаша и гостију ски центра Копаоник.

фото: ГСС В. Вилимоновић

Летачи и пењачи успешно сарађују

У ГСС-у наглашавају да су захваљујући великом искуству, и залагању пилота и механичара хеликоптерске јединице МУП-а Србије спасиоци из првог покушаја спуштени на жељену локацију, која је била на литици Орлових стена. Ту је урађена додатна имобилизација повређене особе, која је затим смештена у носила специјализована за хеликоптерски транспорт и припремљена за евакуацију. Повређени је потом пребачен на хелидром, на Копаонику, и да је заиста било потребе, да је ово била реална ситуација а не вежба, повређени је могао да одлети директно у неки од Клиничких центара широм Србије.

фото: ГСС Д.Остојић

Успешна евакуација

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СРАМОТА НАД СРАМОТАМА! Црна Гора ће гласати за резолуцију о Сребреници