ЧУВА И ПОЛУЦИЛИНДАР СТАР 150 ГОДИНА: Вршчанин Радован Гаврилов власник је наимпозантније колекције капа у региону (ФОТО/ ВИДЕО)
08. 03. 2024. у 16:12
ВРШЧАНИН Радован Гаврилов – Гавра (69) добро је познат у спортским круговима.
Повезане вести

УГРОЖЕНА ВРШАЧКА ШАРКА: Већ две године нису виђени младунци једине отровне змије на тлу Војводине
ОД десет врста змија, које настањују Србију, на Вршачким планинама живи пет. Међу њима је и једина отровница у Војводини - шарка. Њена популација је, међутим, последњих година драстично опала, због нестанка станишта и изражених климатских промена, па научници апелују да се не уништавају локалитети на којима оне обитавају.
05. 05. 2025. у 13:32

ТОЧКОВИ ГА ГАЗЕ 173 ГОДИНЕ: Камени мост у Вршцу, који и даље служи за друмски превоз, сматра се најстаријим у Србији
ЗА мали камени мост са полукружним сводом, који прелази преко потока Месић на углу улица Патријарха Рајачића и Краљевића Марка у Вршцу, кажу да је најстарији мост у Србији који се и даље свакодневно користи за друмски саобраћај. Поједини извори тврде да он датира још из 18. века, док постоје и они који сматрају да је саграђен тек 1852, те да има „свега“ 173 године. Али, чак и у том случају, ова титула му се, према нашим истраживањима, не може оспорити.
30. 03. 2025. у 22:54

ПРВИ ТЕЛЕВИЗОР У ВРШЦУ – У КАФАНИ: Због слабог сигнала ТВ пријемник морао да буде измештен на Вршачки брег
КРАЈЕМ лета 1958. године, недуго након што је у студију на Старом сајмишту у Београду почело емитовање експерименталног телевизијског програма, Вршац је добио свој први ТВ пријемник.
18. 03. 2025. у 07:00

У ПОТРАЗИ ЗА КОЊСКИМ СКЕЛЕТОМ: Наставна средства за Пољопривредну школу „Вршац“ некада је израђивао немачки логораш
НЕМАЦ Георг Фаигле, који је после Другог светског рата као голобради војник Хитлерове армаде годинама био заточен у логору за ратне заробљенике у Вршцу, остао је у посебном сећању запосленима у Пољопривредној школи „Вршац“, за коју је он као логораш израђивао разна учила.
11. 03. 2025. у 11:22

САМО ТРИ ШКОЛЕ НОСЕ СТЕРИЈИНО ИМЕ: Знаменити Србин оставио дубок траг у просвети, али је остао упамћен као драмски писац
О ЈОВАНУ Стерији Поповићу најчешће се говори као о оцу српске драме и комедиографу, чија се дела и данас, два века касније, изводе и цене.
07. 02. 2025. у 06:30
Најновије из рубрике

ГЕЛЕР МИ ЈЕ ИЗВАЂЕН, АЛИ ОЖИЉАК НОСИМ У ДУШИ: Велимир Стојановић о дану када су касетне бомбе НАТО сејале смрт у његовом граду
ЋЕРКА и ја смо тога дана били у соби, кућа је била стара, из турског доба. Две касетне бомбе пале су на кров, пробиле таван...
11. 05. 2025. у 19:53

"ВИКИЛИКС" ЗАЧЕТ У МАСАКРУ У ОХАЈУ : Студенте који су протестовали против вијетнамског рата немилосрдно стрељала Национална гарда
МАЛО је познато да је чувени сајт "Викиликс" у ствари настао као последица државног злочина без казне у САД, почињеног пре 55 година, када је 4. маја 1970. строј припадника Националне гарде Охаја хладнокрвно испалио пушчани плотун на студенте Универзитета Кент. Четворо мртвих и деветоро рањених девојака и младића епилог је демонстрација против рата у Вијетнаму, а како је саопштила администрације Ричарда Никсона, тадашњег председника САД, "морали су да буду устрељени јер су први гађали војнике камењем".
11. 05. 2025. у 13:46

ДА ЛИ СУ ЛЕКА ИЛИ СРБИЈА БИЛИ МЕТА НА БРИОНИМА: Реиздање забележака Александра и Славке Ранковић осветљава детаље о прислушкивању Тита
СМЕНА Александра Леке Ранковића наБрионском пленуму 1966. године један је од најдраматичнијих политичкихломова у историји социјалистичке Југославије. Оптужен је за наводноприслушкивање Јосипа Броза и других руководилаца, да се, заверенички ипучистички, борио за власт и место Титовог наследника. Није му билодозвољено да се брани. Тај догађај сматра се једном од историјскихпрекретница, недовољно расветљеном до данашњих дана, која је у великојмери одредила ток југословенског 20. века.
11. 05. 2025. у 13:38

АРХЕОЛОЗИ ОД УНИШТЕЊА САЧУВАЛИ ПРАВО БОГАТСТВО: Презентовани налази из римске некрополе и насеља у Малој Копашници код Лесковца
Римска некропола и насеље у Малој Копашници је археолошки локалитет који је умногоме специфичан и важан онима који се баве истраживањима, рестаурацијом, конзервацијом, музеолошком обрадом и презентацијом резултата обимног и дуготрајног рада којим је од уништења сачувано културно наслеђе из периода од краја 2. до средине 4. века.
10. 05. 2025. у 15:20

ПОЧАСТ НАШИМ ХЕРОЈИМА: Београд обележио 80 година од победе над нацизмом у Другом светском рату
ПОВОДОМ обележавања Дана победе и 80. годишњице победе над нацизмом уДругом светском рату, више од 10.000 људи корачало је јуче у "Бесмртномпуку" улицама Београда. Свечана шетња је кренула од Спомен-гробљаослободилаца Београда и упутила се ка Тргу републике. "Бесмртни пук" супредводили потпредседник Владе и министар привреде Адријана Месаровић, министар културе Никола Селаковић, министар државне управе и локалнесамоуправе Снежана Пауновић, министар заштите животне средине СараПавков, министар спорта Зоран Гајић и амбасадор Руске Федерације уРепублици Србији Александар Боцан-Харченко.
10. 05. 2025. у 12:43
Коментари (0)