ЗЕЛЕНСКИ ХОЋЕ МЕЊАЊЕ МИНСКИХ СПОРАЗУМА: Тражи укључивање Америке, Велике Британије и Канаде
ПРЕДСЕДНИК Украјине Владимир Зеленски сматра да је неопходно изменити Минске споразуме и повећати број учесника у преговорима у „нормандијском формату“ укључивањем Сједињених Америчких Држава, Велике Британије и Канаде.

Фото: ЕПА
- Сада учествујем у процесу који је развијен пре мог доласка (на место председника). Мински процес би требало да буде флексибилнији у овој ситуацији. Требало би да служи садашњим, а не прошлим циљевима - изјавио је украјински председник у интервјуу за „Фајненшел тајмс“.
- Постоје две варијанте: можемо променити Мински формат, прилагодити га. Или можемо искористити неки други формат. Важна је брзина. Темпо овог процеса је важан, јер свакодневно губимо људе - објаснио је он.
Зеленски је истакао да жели да одржи билатерални састанак са председником Русије Владимиром Путином, истичући да „(украјинској страни) није важно место одржавања, већ се ради о садржају“, при чему је одбацио предлог руског лидера, који је препоручио да Кијев за решавање сукоба у Донбасу започне преговоре са представницима самопроглашених република.
Председник Украјине Владимир Зеленски раније је у видео-поруци о безбедносној ситуацији у земљи предложио Путину да се "састану било где у украјинском Донбасу где се води рат". Путин је након тога изјавио да би украјинско руководство за разматрање питања о истоку Украјине прво требало да се састане са руководством Доњецке и Луганске републике, а тек затим са представницима Русије. Руски лидер такође је рекао да је спреман да прими Зеленског у Москви у било које време које му одговара, уколико он жели да разговара о билатералним односима.
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима у контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
(Спутњик.рс)
Препоручујемо


ЈЕДНА ПАРТИЈА У ВЕЛИКОЈ ИГРИ: Шта се крије иза рушења руско-чешких односа?
25. 04. 2021. у 20:53

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)