РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА ТРПЕ НЕВЕРОВАТНЕ ПРИТИСКЕ: Огласио се Лукашенко поводом Дана Савезне државе

РУСИЈА и Белорусија трпе невероватан притисак споља, оценио је председник Белорусије Александар Лукашенко.

РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА ТРПЕ НЕВЕРОВАТНЕ ПРИТИСКЕ: Огласио се Лукашенко поводом Дана Савезне државе

Фото: Кремлин.ру

- Пандемија вируса корона је до крајњих граница заоштрила негативне геополитичке трендове и данас се Русија и Белорусија суочавају са притиском споља који је без преседана - рекао је Лукашенко.

Москва и Минск данас обележавају Дан Савезне државе Русије и Белорусије, а Лукашенко додаје да у оваквим околностима консолидација у оквиру заједнице омогућава државама да ефикасно реагују на читав спектар савремених изазова и претњи.

Осим тога Савезна држава је и гарант безбедности и стратешке стабилности у региону, додао је он.

- Јасно је да су за сарадњу од узајамне користи суштински заинтересовани и Руси и Белоруси - рекао је белоруски председник.

Поводом празника се огласио и руски председник Владимир Путин који је у телеграму-честитки белоруском колеги изразио уверење да ће Москва и Минск наставити продуктивну сарадњу на развоју комплекса конструктивних савезничких односа.

Такође, Савезна држава, додао је Путин, обезбеђује висок ниво заједничког деловања у сфери спољне политике, одбране и безбедности.

Подсетимо, 2. априла 1996. године потписан је Споразум „О формирању Заједнице Русије и Белорусије“ што је био темељ за почетак интеграције, а 8. децембра 1999. године потписан је и Споразум о формирању савезне државе.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊИ СНИМАК МИЛОШЕВИЋА ПРЕ ОДЛАСКА У ХАГ: Запалио цигару у америчкој бази, збијао шале са војницима (ВИДЕО)