ВИШЕ СЕ НЕ СЕЋАЈУ КАО ИЗГЛЕДА: Обнова траје толико дуго да је време да се скеле реновирају
БРИСЕЛСКА Палата правде најважнија је зграда суда у Белгији, а уједно и једна од најимпресивнијих грађевина у том граду, али се грађани више ни не сећају када су је последњи пут видели без грађевинских скела на себи.

Фото: Твитер
Обнова траје толико дуго да сада и саме скеле морају најпре да се реновирају.
Обнова здања које се простире на 26.000 квадрата започела је још давне 1984. године, али радови су се одвијали толико споро да до 2013. не само да зграда није била обновљена, већ се установило и како су скеле у толикој мери зарђале и пропале да је потребно прво обновити скеле пре него што се настави са радовима на Палати правде.
Главни град Белгије и Европске уније пун је апсурда и контроверзи, а подела на бројне општине које међусобно слабо сарађују узроковала је релативно лошу организацију градских пројеката, преноси Јутарњи лист.
Како би рад на обнови Палате правде уопште могао да буде настављен, у помоћ је притекла белгијска савезна влада, која је најавила како ће из државног буџета издвојити 1,5 милијуна евра за обнову скела.
Бриселска Администрација за јавне грађевине, која је наручилац радова, најавила је како ће адаптација скела омогућити да се на циглама зграде ураде испитивања и пробне рестаурације, с планом да се прво обнови фасада на улазу Палате правде, а потом фасаде на осталим странама.
Радови би требало да буду готови, а скеле коначно уклоњене до 2030. године, али досадашњи покушаји не уливају поверење да ће рокови бити испоштовани, наводи лист.
Белгијски државни секретар за дигитализацију, реформу администрације и јавне грађевине Метју Мишел критиковао је планове за обнову скела за обнову зграде.
“Није добар знак кохерентног и ефикасног јавног управљања оставити скеле да стоје на згради 40 година без да се посао уопште одради. Ми стварно желимо систем правосуђа на ком не стоји натпис ‘радови у току’”, навео је Мишел.
Палата правде, завршена 1883. године, према неким записима је највећа зграда на свиету изграђена у 19. веку, а претрпела је велику штету на крају Другог светског рата када су је запалиле снаге немачке војске приликом повлачења из Белгије. Тада је обнова започела 1947. године, а већ годину дана касније била је у целости обновљена, те је изграђена и нова купола, 2,5 метра виша од оригиналне.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо

ХРВАТСКИ МИНИСТАР ЗДРАВЉА: Верујемо ЕУ за вакцине, али можемо да се преоријентишемо
14. 03. 2021. у 23:40

НОВЕ ОЗНАКЕ НА ХРАНИ: Због болести у целој ЕУ јединствен систем обележавања
10. 03. 2021. у 16:22

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)